המדינה הכי טובה בעולם זאת ארצות הברית. המדינה השנייה הכי טובה בעולם זאת שוויץ. המדינה השלישית הכי טובה בעולם זאת ישראל.

פולגאר

Well-known member

המדינה הכי טובה בעולם זאת ארצות הברית. המדינה השנייה הכי טובה בעולם זאת שוויץ. המדינה השלישית הכי טובה בעולם זאת ישראל.​

באמת?

Harrington

Well-known member
מנהל
״טובה״ מאיזו בחינה? יש ים של דברים בהם ישראל טובה מארצות הברית או משוויץ.. מן הסתם הדבר נכון גם לגבי שלל מדינות נוספות ואף ביחס לישראל. המושג ״טוב״ או ״מדינה טובה״ הוא הרי סובייקטיבי לחלוטין. ודאי אם אינך מציין את המדד על-פיו החלטת על התוצאה.

hrpbiiapnrpeltework

Well-known member
״טובה״ מאיזו בחינה? יש ים של דברים בהם ישראל טובה מארצות הברית או משוויץ.. מן הסתם הדבר נכון גם לגבי שלל מדינות נוספות ואף ביחס לישראל. המושג ״טוב״ או ״מדינה טובה״ הוא הרי סובייקטיבי לחלוטין. ודאי אם אינך מציין את המדד על-פיו החלטת על התוצאה.
המדינה הכי טובה בעולם זאת ארצות הברית כי לה יש את הערכים הכי טובים וערכים זה הכי חשוב. המדינה השנייה הכי טובה בעולם זאת שוויץ כי לה יש את רמת החיים הכי גבוהה ורמת חיים זה הדבר השני הכי חשוב. המדינה השלישית הכי טובה בעולם זאת ישראל כי ישראל היא המדינה הכי קדושה בעולם כי היא מכילה את הכי הרבה אתרים דתיים שהכי הרבה חשובים להכי הרבה אנשים, והדת והרוח זה הדבר השלישי הכי חשוב.

Harrington

Well-known member
מנהל
המדינה הכי טובה בעולם זאת ארצות הברית כי לה יש את הערכים הכי טובים וערכים זה הכי חשוב. המדינה השנייה הכי טובה בעולם זאת שוויץ כי לה יש את רמת החיים הכי גבוהה ורמת חיים זה הדבר השני הכי חשוב. המדינה השלישית הכי טובה בעולם זאת ישראל כי ישראל היא המדינה הכי קדושה בעולם כי היא מכילה את הכי הרבה אתרים דתיים שהכי הרבה חשובים להכי הרבה אנשים, והדת והרוח זה הדבר השלישי הכי חשוב.
לא יודע אלו ערכים יש לארצות הברית שאין למדינות אחרות. גם איכות החיים בשוויץ לא בהכרח טובה יותר מאשר במדינות אחרות. זה עניין סובייקטיבי לחלוטין בסופו של דבר. היות ארץ (ולא מדינת) ישראל שטח קדוש לא הופך אותה כשלעצמה למקום שבהכרח טוב לחיות בו. מי שלמשל לא מכיר בקדושת הארץ, יבחן את השאלה על-פי מדדים אחרים לחלוטין ובקלות יוכל להגיע למסקנה אחרת.

ai27

Well-known member
לא יודע אלו ערכים יש לארצות הברית שאין למדינות אחרות.
אנחנו רגילים לחשוב על ארה"ב כמעצמה כלכלית ולא כמעצמת חסד
אבל מבחינת תרומות כאחוז מהתוצר למשל, ארה"ב מובילה בפער גדול משאר העולם.
זו גם הכלכלה החזקה בעולם, עם תוצר לנפש מרשים ביותר, מה שמייצר היקף תרומות חריג

גם לא מדובר במשהו זמני: יש לארה"ב היסטוריה מאוד מרשימה בתחום הפילנתרופיה והעזרה לזולת
למרות שצבירת החובות המהירה ב15 השנה האחרונות ובעיות נוספות מאיימים על סטטוס זה.
גם איכות החיים בשוויץ לא בהכרח טובה יותר מאשר במדינות אחרות.
בהכרח כן.
כשמסתכלים חומרית בלבד, התוצר הלאומי השכר הממוצע ושכר המינימום הנגזרים מהם גבוהים בשוויץ משמעותית ממקומות אחרים.
אלא שבמשך זמן ממושך אירלנד זינקה כלכלית (לעומת שוויץ שצמיחתה די זניחה) וכעת 2 מדינות אלו הן מתחרות צמודות על סטטוס זה
זה עניין סובייקטיבי לחלוטין בסופו של דבר. היות ארץ (ולא מדינת) ישראל שטח קדוש לא הופך אותה כשלעצמה למקום שבהכרח טוב לחיות בו. מי שלמשל לא מכיר בקדושת הארץ, יבחן את השאלה על-פי מדדים אחרים לחלוטין ובקלות יוכל להגיע למסקנה אחרת.
אם מסתכלים ב2 המדדים הקודמים:
מבחינת פילנתרופיה ותוצר לנפש ישראל בהחלט במקום מרשים (בין 20 המובילות עולמית)
ובנוסף זו הכלכלה המפותחת היחידה שנותרה עם ילודה חיובית, מה שהפך את ישראל לחריגה מאוד: מדינה שטוב לגדל בה ילדים,
ותושביה מנצלים פריבילגיה זו

אבל
בהחלט יש משהו במה שאמרת, כי למקום של קדושה נמשכת גם הטומאה
וכרגע אנחנו נמצאים בשיאם של 2 מאבקים קשים ומלוכלכים. פנימי וחיצוני.
וגם מבחינה כלכלית לא ברור מה תהיה ההשפעה של כל זה.

אבל כיהודי (פרט משמעותי שרלוונטי לנו) יש מעט מאוד מדינות ששקולות או עולות על ישראל בשקלול כלשהו שתבחר (ולכן מהוות יעד הגירה ריאלי)
וזה בהחלט מרשים בהתחשב למשל בכך שרוב המדינות המפותחות האחרות נהנות מ"דיבידנד שנות שלום" ממושך שישראל יכולה רק לפנטז עליו, ומן הסתם מאפשר להן לשפר את הכלכלה או היקפי התרומות והחסד למשל

Harrington

Well-known member
מנהל
אנחנו רגילים לחשוב על ארה"ב כמעצמה כלכלית ולא כמעצמת חסד
אבל מבחינת תרומות כאחוז מהתוצר למשל, ארה"ב מובילה בפער גדול משאר העולם.
זה לא בהכרח משהו חיובי. מצד אחד ארה"ב תורמת למדינות רבות בעולם אך מצד שני אמריקאים רבים חיים בו בזמן בבית בעוני מחפיר.
זו גם הכלכלה החזקה בעולם, עם תוצר לנפש מרשים ביותר, מה שמייצר היקף תרומות חריג
לא בטוח שזאת הכלכלה החזקה בעולם. פעם היא הייתה. היום? אפשר לדבר על זה. היא נמצאת בגרעונות ענק (סתם דוגמה). עדיין תורמת כאילו כלום, אבל זה נעשה כידוע בין השאר משיקולים פוליטיים, שיקולי שליטה וכיו"ב. כלומר גם זה כשלעצמו, אמנם חיובי על פניו, אבל לא בהכרח ערך שיש להתגאות בו כשחופרים קצת יותר לעומק.
אוקיי. דעתי היא כאמור מעלה.

ai27

Well-known member
זה לא בהכרח משהו חיובי. מצד אחד ארה"ב תורמת למדינות רבות בעולם אך מצד שני אמריקאים רבים חיים בו בזמן בבית בעוני מחפיר.
קשה מאוד לחיות בארה"ב בעוני מחפיר
אם יש רבים שמצליחים למרות הכל
זה כנראה אומר ששיטת ה"חסד" לא משפרת את מצבם אלא להפך: מעודדת עוני והונאות שונות, מצד אלו שלומדים לשאוב כספים אלו לכיסם

כבר בספריו של "מארק טווין" תוכל למצוא ביקורת על כך
לא בטוח שזאת הכלכלה החזקה בעולם. פעם היא הייתה.
היום? אפשר לדבר על זה.
תמיד אפשר
אבל במונחים דולרים ארה"ב בהחלט נותרה

במונחי שווי קנייה, שמבוססים על דיווח עצמי של הבירוקרטיה הפנימית של סין: מדינה די מפוקפקת בדיווחיה, זה אכן מוטל בספק
היא נמצאת בגרעונות ענק (סתם דוגמה).
אכן בעיה קשה, שאולי תפגע במעמדה בעתיד
גם לכלכלת סין יש מספר בעיות קשות, שמקשות על תחזית הצמיחה שלה שבעבר הייתה מאוד עקבית
עדיין תורמת כאילו כלום, אבל זה נעשה כידוע בין השאר משיקולים פוליטיים, שיקולי שליטה וכיו"ב.
מדובר על תרומה פרטית לא-פוליטית.
כלומר גם זה כשלעצמו, אמנם חיובי על פניו, אבל לא בהכרח ערך שיש להתגאות בו כשחופרים קצת יותר לעומק.
תמיד אפשר למצוא פגמים
אבל כל הצטיינות חיובית היא עניין שיש להתגאות, לעודד, ולקחת ממנו דוגמא
אוקיי. דעתי היא כאמור מעלה.
כ"כ קשה לך עם זה שיש עוד מדינות מוצלחות?
או שאתה קמצן במחמאות?
קמצנות כזו היא מידה רעה מאוד.

Harrington

Well-known member
מנהל
קשה מאוד לחיות בארה"ב בעוני מחפיר
אם יש רבים שמצליחים למרות הכל
זה כנראה אומר ששיטת ה"חסד" לא משפרת את מצבם אלא להפך: מעודדת עוני והונאות שונות, מצד אלו שלומדים לשאוב כספים אלו לכיסם
או שזה אומר בדיוק מה שנכתב למעלה, שהחסד מופנה למדינות אחרות תוך הזנחת הצרכים הפנימיים. ועל כן, אם אוכל להציע שנחזור לנושא ר"ל, נשאלת השאלה עד כמה יש לראות בחסד הזה ערך שיש לקנא בו או משהו חיובי לכתחילה (בתוספת להיבטים הנוספים שהזכרתי שם כמו שליטה וכו').
תמיד אפשר
אבל במונחים דולרים ארה"ב בהחלט נותרה

במונחי שווי קנייה, שמבוססים על דיווח עצמי של הבירוקרטיה הפנימית של סין: מדינה די מפוקפקת בדיווחיה, זה אכן מוטל בספק
ההשוואה לסין נוגעת לגודל הכלכלה, לא בהכרח לעוצמתה. מבחינות רבות כלכלת ישראל הוכיחה עצמה כחזקה יותר במשברים הכלכליים העולמיים של העשורים האחרונים מאשר כלכלת ארצות הברית.
אכן בעיה קשה, שאולי תפגע במעמדה בעתיד
מעמדה לא כל כך מעניין לענייננו (ערכים פנימיים שהופכים מדינה ל"טובה"). חוזקה וכישורי ההישרדות שלה לעומת זאת, יכולים להיפגע כבר היום מהגרעונות הללו.
מדובר על תרומה פרטית לא-פוליטית.
אני התייחסתי לתרומות של ארצות הברית כמדינה. אלו, רובן ככולן, פר הגדרה פוליטיות. תרומות פרטיות זה עניין אחר לחלוטין שלא כל כך קשור לערכיה של מדינה כמדינה (מה שהיה הנושא כזכור).
תמיד אפשר למצוא פגמים
אבל כל הצטיינות חיובית היא עניין שיש להתגאות, לעודד, ולקחת ממנו דוגמא
כאמור, כלל לא בטוח. מדינה שמעדיפה לתרום למדינות אחרות תוך הזנחת תושביה, אני לא בטוח שהייתי לוקח מזה דוגמה. מדינה שעושה זאת בעיקר על-מנת לשלוט ומצרכים פנימיים, אולי דווקא כן. אבל זה לא ערך שהופך את המדינה ל"טובה" בשום דרך מיוחדת.
כ"כ קשה לך עם זה שיש עוד מדינות מוצלחות?
כ"כ קשה לך להתמודד עם דיון ענייני מבלי להפכו לאישי?
לגופו של עניין, אשמח אם כל מדינות העולם ישגשגו ולא, ממש לא קשה לי עם זה באופן מיוחד :). אני פשוט לא בטוח שהכותב שפתח את הדיון צודק באומרו שארה"ב היא המדינה הטובה ביותר, מהטעמים שהזכרתי. קשר אישי אלי, אין לאף אחד מהם, אני באמת מצטער לאכזבך.

או שאתה קמצן במחמאות?
קמצנות כזו היא מידה רעה מאוד.
בהחלט יתכן. עם זאת, מאחר ואני די קמצן היום בחשק להפוך עוד דיון ענייני לדיון עלי ומאחר ונראה שאתה דווקא מרגיש צורך עז לעשות כן ולא מסוגל להתדיין עניינית למשך יותר מדקותיים, איאלץ, רע ככל שזה יהיה, להתמקצן על זמני והאנרגיה שאני מוכן להקדיש לך. על כן לא אקרא את תגובתך הבאה בתת-השרשור הזה ובל"נ גם לא אגיב עליה.

לכשתצליח להגיע גם לרמה המתאימה לדיון ענייני נטו, תרגיש חופשי לשלוח מברק ואשקול שוב אם להשקיע בך את משאבי. עד אז, המשך יום שקט ונעים.

ai27

Well-known member
או שזה אומר בדיוק מה שנכתב למעלה, שהחסד מופנה למדינות אחרות תוך הזנחת הצרכים הפנימיים. ועל כן, אם אוכל להציע שנחזור לנושא ר"ל, נשאלת השאלה עד כמה יש לראות בחסד הזה ערך שיש לקנא בו או משהו חיובי לכתחילה (בתוספת להיבטים הנוספים שהזכרתי שם כמו שליטה וכו').
בהחלט עניין חיובי. אבל סכומים ניכרים מופנים פנימה והעניין ניכר
השאלה לגבי התועלת באותו חסד בהחלט פתוחה

ניתן להגיד שהפער (בתוך ארה"ב עצמה) בין מפעלי החסד בחברה החרדית לאלו שמורעפים על חברת השחורים עצומה:
באחד התוצאה היא מיגור הרעב ופשיעה אפסית ובשניה פשיעה כרונית ועוני חסר תקנה.
ההשוואה לסין נוגעת לגודל הכלכלה, לא בהכרח לעוצמתה. מבחינות רבות כלכלת ישראל הוכיחה עצמה כחזקה יותר במשברים הכלכליים העולמיים של העשורים האחרונים מאשר כלכלת ארצות הברית.
נראה שאתה מתבלבל בין מדיניות כלכלית אחראית של ממשלת ישראל לעוצמה הכלכלית בשוק הפרטי.
המדיניות הכלכלית של ממשלת ארה"ב אחראית ישירות לתפיחת הגרעון ולסיכון ממנו.
מעמדה לא כל כך מעניין לענייננו (ערכים פנימיים שהופכים מדינה ל"טובה"). חוזקה וכישורי ההישרדות שלה לעומת זאת, יכולים להיפגע כבר היום מהגרעונות הללו.
יש שאלה אחת לגבי חוזק המשק והיקף התרומות שנגזרות ממנו (למעשה כאחוז תוצר התרומות לא יפגעו. בעבר ראינו שבמצבי משבר כספים פשוט מופנים פנימה במקום החוצה )
ושאלה אחרת על מדיניות המס (צמצום פטורי מס על תרומות לצורך צמצום הגרעון יפגעו קשות בהיקפי התרומות)
אני התייחסתי לתרומות של ארצות הברית כמדינה. אלו, רובן ככולן, פר הגדרה פוליטיות.
זה לא באמת רלוונטי כי זו לא תרומה.
זו פשוט מדיניות החוץ של ארה"ב
כאמור, כלל לא בטוח. מדינה שמעדיפה לתרום למדינות אחרות תוך הזנחת תושביה, אני לא בטוח שהייתי לוקח מזה דוגמה. מדינה שעושה זאת בעיקר על-מנת לשלוט ומצרכים פנימיים, אולי דווקא כן. אבל זה לא ערך שהופך את המדינה ל"טובה" בשום דרך מיוחדת.
זה אכן לא רלוונטי לנושא שלנו. אתה מדבר מדיניות של משרד החוץ, אני מדבר על חסד כערך:
מה אדם עושה כדי להפחית עוני/רעב בעיר בשכונה ובמדינה שלו (וגם בעולם)
לגופו של עניין, אשמח אם כל מדינות העולם ישגשגו ולא, ממש לא קשה לי עם זה באופן מיוחד :). אני פשוט לא בטוח שהכותב שפתח את הדיון צודק באומרו שארה"ב היא המדינה הטובה ביותר, מהטעמים שהזכרתי.
עין טובה זו מידה המאפשרת לראות את הטוב באחר, ויש הרבה טוב
עין רעה זו מידה הגורמת לך לחפש את הפגמים בכל דבר
אם תלמד מסכת אבות תגלה שזו מידה רעה מאוד.

עדיף לך לזנוח אותה
בדיונים
ובחייך הפרטיים

נערך לאחרונה ב:

ai27

Well-known member
בהחלט עניין חיובי. אבל סכומים ניכרים מופנים פנימה והעניין ניכר
השאלה לגבי התועלת באותו חסד בהחלט פתוחה

ניתן להגיד שהפער (בתוך ארה"ב עצמה) בין מפעלי החסד בחברה החרדית לאלו שמורעפים על חברת השחורים עצומה:
באחד התוצאה היא מיגור הרעב ופשיעה אפסית ובשניה פשיעה כרונית ועוני חסר תקנה.
נראה שאתה מתבלבל בין מדיניות כלכלית אחראית של ממשלת ישראל לעוצמה הכלכלית בשוק הפרטי.
המדיניות הכלכלית של ממשלת ארה"ב אחראית ישירות לתפיחת הגרעון ולסיכון ממנו.
יש שאלה אחת לגבי חוזק המשק והיקף התרומות שנגזרות ממנו (למעשה כאחוז תוצר התרומות לא יפגעו. בעבר ראינו שבמצבי משבר כספים פשוט מופנים פנימה במקום החוצה )
ושאלה אחרת על מדיניות המס (צמצום פטורי מס על תרומות לצורך צמצום הגרעון יפגעו קשות בהיקפי התרומות)
אני התייחסתי לתרומות של ארצות הברית כמדינה. אלו, רובן ככולן, פר הגדרה פוליטיות.
זה לא באמת רלוונטי כי זו לא תרומה.
זו פשוט מדיניות החוץ של ארה"ב
זה אכן לא רלוונטי לנושא שלנו. אתה מדבר מדיניות של משרד החוץ, אני מדבר על חסד כערך:
מה אדם עושה כדי להפחית עוני/רעב בעיר בשכונה ובמדינה שלו
לגופו של עניין, אשמח אם כל מדינות העולם ישגשגו ולא, ממש לא קשה לי עם זה באופן מיוחד :). אני פשוט לא בטוח שהכותב שפתח את הדיון צודק באומרו שארה"ב היא המדינה הטובה ביותר, מהטעמים שהזכרתי.
עין טובה זו מידה המאפשרת לראות את הטוב באחר, ויש הרבה טוב
עין רעה זו מידה הגורמת לך לחפש את הפגמים בכל דבר
אם תלמד מסכת אבות תגלה שזו מידה רעה מאוד.

עדיף לך לזנוח אותה
בדיונים
ובחייך הפרטיים

למעלה