אינטואיציה

BITTERtruth

New member
אינטואיציה

מתי ניתן לסמוך על אינטואיציה? ומתי לא? לפי דעתי האינטואיציה כמעט תמיד טועה. לדוגמא- אם תבקש ממישהו לבחור בין שני אופציות OPTION A) 25% .1 לקבל 20 ש"ח 2. 15% לקבל 50 ש"ח רוב העולם יבחר באופציה 2. לעומת זאת אם האופציות יהיו: (OPTION B 100% .1 לקבל 20 ש"ח 2. 60% לקבל 50 ש"ח כולם יבחרו באופציה 1. אבל תשימו לב: OPTION B = OPTION A * 4 ובהסתברות- זה בדיוק אותו הדבר! שימו לב איך האינטואציה מטעה אותנו!

yaakii

New member
שים ../images/Emo23.gif למשפט מהקישור שהבאת:

נכון הוא, שמחקר וניסוי מדעיים, אינם מתבססים על אינטואיציה ולא על קולות פנימיים כלשהם. שהרי מטרת המחקר המדעי להוכיח או להפריך ידיעות אף כאלו שמקורן באינטואיציה. מאידך כתוב: אך מנגד ניתן להציב את גילויי היצירתיות הרבים שבמדע. הבאים לביטוי בתגליות, בהמצאות ובתאוריות מדעיות שונות ופרצי יצירתיות נובעים הרי גם באופן אינטואיטיבי ולאו דווקא בהליכי חשיבה מסודרים (אם כי לאחר הגילוי יש להוכיח את תקפותו בשיטות מדעיות מקובלות). בפילוסופיה של עמנואל קאנט, אינטואיציה נתפשת כאחד הכישורים השכליים היסודיים ביותר. קאנט עסק בתורת ההכרה והציע משנה מקורית משלו החולקת הן על הגישה האומרת כי כל ההכרה נגזרת מן הניסיון והן על הגישה האומרת שאפשר להגיע אל ההכרה הממשית של טבע העולם באמצעות התבונה בלבד, בלי להזדקק להנחות ניסיוניות. בפילוסופיה של המתמטיקה קיים זרם הקרוי אינטואיציוניזם, אך אין כל קשר בינו ובין האינטואיציה. *אני חושב שכל תשובה על השאלה "מתי ניתן לסמוך על האינטואיציה", תנבע גם היא מהאינטואיציה. מה זה "מתי ניתן"? אף אחד לא מתחייב שאם תסמוך על האינטואיציה במקרה זה או אחר-תגיע למסקנה הנכונה.

BITTERtruth

New member
מעניין

אתה מסתמא יודע למה העליתי את הנושא. הוא קשור כמובן ל... דתיים. שמע רבים הדתיים בימינו שסומכים על האינטואציה שלהם כהוכחה לכך שאלוהים קיים. וחבל. חבל כי האינטואציה איננה נכונה כל כך הרבה פעמים במציאות.

yaakii

New member
קשה מאד לקבוע כי אדם זה או אחר

בחר להאמין למשהו על-פי האנטואיציה שלו. איך אתה יודע שהרבה בחרו על-פי האינטואיציה? האם ה``אמונה`` שלך כי איי=איי היא לא תוצאה של אינטואיציה?

Shira Esther

New member
זה פורום שלא נועד

רק להתנגחויות, מה שאתה מנסה לעשות ללא הרף. למה שלא תנסה ליהנות מפילוסופיה בנחת, בלי לנסות לערער אותנו כל הזמן?

BITTERtruth

New member
שירה, מה שמעניין

זה שאני לא מתנגח עם אף אחד. האמת היא שיקי מתנגח איתי אינספור פעמים. הוא כמובן לא קרא את השרשור על המציאות והאשליה והוא מחזיק בתוקף בדעתו שהעולם איננו אמיתי. הוא החליט שאני "מאמין" במשהו חסר היגיון והוא מאמין בדבר כה חשוב והגיוני אמרתי כבר שאינני מעוניין בויכוח איתו, יצאנו משני הנחות יסוד שונות לחלוטין. הוא עבר שטיפת מוח רצינית בישיבה שלו, ואין כבר מה לעשות איתו. אני מצטער על ה"התנגחויות" שלי בחזרה. אני מבין שאת לא רוצה שאני אדבר יותר על אלוהים. סבבה.

Shira Esther

New member
הוצאת לי מילים מהפה,

מנהג בלתי מכובד ולא הגון לכל הדעות. אמרתי שזה לא לעניין, שכל מטרת השרשורים שאתה פותח היא לנגח את הדת- מה שבפירוש וביודעין ובגלוי אתה עושה- ואני עומדת מאחורי זה.

למעלה