האם הטבת ישוב פיתוח יכולה לעמוד מול תשלום מס בשוק ההון

k-don

Well-known member
בהנחה ומישהו מרויח מעט, האם נקודות הזיכוי שלו (2.25) וההטבה לפי 45א (הפרשה לפנסיה) והטבת עיר פיתוח יכולות להקטין את חבות המס משוק ההון? כלומר בעצם לגרום לו לקבל החזר מס על המס ששילם בשוק ההון.
בהנחה כמובן שיש לו הטבות נוספות (נקודות זיכוי אחרות) שידוע שהן באות בחשבון רק מול הכנסה מיגיעה אישית.

k-don

Well-known member
אוקיי.
אני מדבר ספציפית על הטבת עיר פיתוח.נניח חייל, יש לו נקודות זיכוי שחייבות לבא מול הכנסה מיגיעה אישית.
זה אומר שנקודות תושב (2.25) וחלק מההטבת עיר פיתוח יכולות לבוא מול הכנסה משוק ההון?
בהדגשה על הטבת עיר פיתוח!

פשוט יש אנשים שטוענים שהטבת עיר פיתוח איננה יכולה לבוא מול הכנסות שאינן מיגיעה אישית

roheshbon

Member
הטבת ישוב מזכה היא כנגד הכנסה מיגיעה אישית בלבד ולא תוכל לקזז אותה מול הכנסות משוק ההון

k-don

Well-known member
הטבת ישוב מזכה היא כנגד הכנסה מיגיעה אישית בלבד ולא תוכל לקזז אותה מול הכנסות משוק ההון
תוכל לסייע לי בבקשה באסמכתא בנושא?
איך שאני מבין את הפקודה (פקודת מס הכנסה), ההטבה יכולה להיות מול כל הכנסה, רק שהיא מחושבת מתוך ההכנסה מיגיעה אישית.
ייתכן שיש לי בעיה בהבנת הנקרא.
אולי יש פסיקה בנושא?
או שתוכל לצרף מהפקודה ציטוט שמוכיח שהיא רק כנגד הכנסה מיגיעה אישית.
תודה רבה

roheshbon

Member
סעיף 11 לפקודת מס הכנסה
אני מבין אחרת ממך אבל אני לא יכול להצביע על סימוכין שסותר את מה שאתה מבין.
אני חושב שאם כוונת המחוקק הייתה שההטבה יכולה להיות מול כל הכנסה הוא היה נותן לזה אזכור מפורש.
למה שלא תשאל את מס הכנסה בכבודו ובעצמו ?

נערך לאחרונה ב:

k-don

Well-known member
סעיף 11 לפקודת מס הכנסה
אני חושב שאם שכוונת המחוקק שההטבה יכולה להיות מול כל הכנסה הוא היה נותן לזה אזכור מפורש.
אני חייב לומר בדיוק ההפך.
לדוגמא - נקודות זיכוי לחייל רשום שהן יהיה רק כנגד הכנסה מיגיעה אישית.
ציטוט:"בחישוב המס על הכנסתו מיגיעה אישית של חייל משוחרר"

לעומתן הטבת תושב: (לדוגמא קרית שמונה)
רשום שהיא אחוז מההכנסה מיגיעה אישית עם תקרה. (20% מ 5000 לדוגמא)
וציטוט לדוגמא - "זכאי באותה שנה לזיכוי ממס בשיעור של 7% מהכנסתו החייבת מיגיעה אישית עד לתקרת הכנסה של 132,000 שקלים חדשים;"
ובנוסף רשום שהיא תהיה לא יותר מהמס שנדרש לשלם על אותה הכנסה. (במקרה הזה 5000 ולא 1000 בגלל מדרגת המס 10%)

לא נרשם בפרוש שהזיכוי יהיה מול הכנסה מיגיעה אישית ולא מול כל הכנסה.
רשום שהזיכוי הוא 20% מההכנסה מיגיעה אישית. רשום שהוא זכאי לזיכוי ממס.
לא רשום שהזיכוי ממס הוא מהמס על הכנסה מיגיעה אישית.

בחוזים (כנראה להבדיל מחוקים), מנסח החוזה שלא דייק בניסוח, זו בעיה שלו, לעומת מי שחתם על החוזה והבין אחרת.
הבנתי שבחוקים זה שונה (ולכן אולי מס הכנסה מפרש כרצונו).
אבל אולי יש פסיקה בנדון? לצד זה או אחר?

k-don

Well-known member
סעיף 11 לפקודת מס הכנסה
אני חושב שאם שכוונת המחוקק שההטבה יכולה להיות מול כל הכנסה הוא היה נותן לזה אזכור מפורש.
שלחתי שאלה למס הכנסה, נראה אם יגיבו.
בפעם הקודמת ששלחתי - שאלתי לגבי מכירה רעיונית והתשובה היתה לא לעניין

roheshbon

Member
לא תמיד מי שעונה מבין בנושא.
אם לא ענו לעניין תנדנד ותבקש תשובה עיניינית שכוללת סימוכין לחוק/תקנות !

k-don

Well-known member
קיבלתי מאותה בחורה שתי תשובות בהפרש שעה.
בראשונה כתוב שלהגיש בקשה להחזר ויבחנו את זה.
בשניה:
הנחת ספר ונקודות זיכוי הם להכנסה מיגיע אישית - משכורת או עסק. שוק הון הוא הכנסה שלא מיגיע אישית רווח הון הכנסה עם מס מיוחד.

אתה צודק, אני צריך שהיא תתן לי אסמכתא שאומרת שלא ניתן להשתמש בזיכוי ספר מול הכנסה משוק ההון.

k-don

Well-known member
בהמשך לפניה 3836992 .
כתבתם:
הנחת ספר ונקודות זיכוי הם להכנסה מיגיע אישית - משכורת או עסק. שוק הון הוא הכנסה שלא מיגיע אישית רווח הון הכנסה עם מס מיוחד.
ממה שאני קורא את הפקודה, ההנחה במס מחושבת על ההכנסה מיגיעה אישית (כלומר היא אחוז מההכנסה מיגיעה אישית, עם תקרה של סה"כ המס שיש לשלם על ההכנסה מיגיעה אישית ולתקרה של ההטבה, אך לא נאמר בפקודה שלא ניתן להשתמש בה כנגד הכנסה אחרת.
(להבדיל לדוגמא מנקודות זיכוי לחייל, שם נאמר מפורשות שהן ניתנו לשימוש רק כנגד הכנסה מיגיעה אישית)
אשמח לאסמכתא שאומרת זאת או פסיקת בית משפט

k-don

Well-known member
בהמשך לפניה 3836992 .
כתבתם:
ממה שאני קורא את הפקודה, ההנחה במס מחושבת על ההכנסה מיגיעה אישית (כלומר היא אחוז מההכנסה מיגיעה אישית, עם תקרה של סה"כ המס שיש לשלם על ההכנסה מיגיעה אישית ולתקרה של ההטבה, אך לא נאמר בפקודה שלא ניתן להשתמש בה כנגד הכנסה אחרת.
(להבדיל לדוגמא מנקודות זיכוי לחייל, שם נאמר מפורשות שהן ניתנו לשימוש רק כנגד הכנסה מיגיעה אישית)
אשמח לאסמכתא שאומרת זאת או פסיקת בית משפט
בתגובה: אותה בחורה:
התשובה מאת: שיראל חטואל מנהל/ת מדור תיאומי מס והחזרי מס . משרד : פ''ש צפת
יש באפשרותך להגיש בקשה להחזר מס ונחשב את שיעור המס.

arn1956

Member
מס הכנסה על רווחים מכספים שהתקבלו בירושה:
אשתי קיבלה כסף + ניירות ערך בירושה לתוך חשבון בנק נפרד שלה (לי אין קשר לחשבון).
יש רווחים על ניירות ערך אלו והיא רוצה לממש אותם.
היא כבר בפנסיה ואני עדיין לא. אני מרויח הרבה יותר ממנה וגם כשאהיה בפנסיה ארויח יותר.
1. האם הרווחים שלה יצורפו להכנסותי ואצטרך לשלם מס על הכנסותי + הרווחים שלה מניירות הערך הממומשים?
2. האם הרווחים שלה יצורפו להכנסותיה (שהן הרבה יותר נמוכות מתקרת הפטור) ועל זה נצטרך לשלם מס?
3. האם נצטרך לשלם 25% מס על הרווחים (ללא קשר להכנסותינו?

שאלה דומה רציתי לשאול על בית (של הורים של אשתי) שהתקבל בירושה, נמכר, הכסף שהתקבל הושקע בשוק ההון ועשה רווחים (כל הכסף שהושקע התקבל אך ורק מבית שהיא קיבלה בירושה ומכרה אותו)

(צריך לציין שמבחינתנו האופציה השניה היא הטובה ביותר).

k-don

Well-known member
מס הכנסה על רווחים מכספים שהתקבלו בירושה:
אשתי קיבלה כסף + ניירות ערך בירושה לתוך חשבון בנק נפרד שלה (לי אין קשר לחשבון).
יש רווחים על ניירות ערך אלו והיא רוצה לממש אותם.
היא כבר בפנסיה ואני עדיין לא. אני מרויח הרבה יותר ממנה וגם כשאהיה בפנסיה ארויח יותר.
1. האם הרווחים שלה יצורפו להכנסותי ואצטרך לשלם מס על הכנסותי + הרווחים שלה מניירות הערך הממומשים?
2. האם הרווחים שלה יצורפו להכנסותיה (שהן הרבה יותר נמוכות מתקרת הפטור) ועל זה נצטרך לשלם מס?
3. האם נצטרך לשלם 25% מס על הרווחים (ללא קשר להכנסותינו?

שאלה דומה רציתי לשאול על בית (של הורים של אשתי) שהתקבל בירושה, נמכר, הכסף שהתקבל הושקע בשוק ההון ועשה רווחים (כל הכסף שהושקע התקבל אך ורק מבית שהיא קיבלה בירושה ומכרה אותו)

(צריך לציין שמבחינתנו האופציה השניה היא הטובה ביותר).
מציע שתפתח פוסט נוסף בנושא שלך (עם אותו התוכן).
אתה מדבר כאן על כספים שהתקבלו בירושה (ייתכן שאפשרי לממש בשנה שמקבלים את התיק ולהשתמש בהטבות של המת לצורך הקטנת המס).
בכל מקרה אפשר לבדוק אם לא הוגשה בקשה להחזר מס 6 שנים אחורה ולהגיש (אם היו מימושים).
בנוסף - תיק השקעות של אחד מבני הזוג כאשר הזוג נשוי - עוד בעיה.

k-don

Well-known member
אגב, הטופס עצמו קצת בעייתי (שדה מספר בניין לדוגמא).
לא ניתן להעתיק מספר טלפון
חייבים להצמיד קבצים

וכשמקבלים תשובה, הלינק לתת חוות דעת מביא אותך להודעת שגיאה:
מצטערים, התרחשה שגיאה במהלך קליטת הנתונים.

למעלה