הידעת?💡

יעלקר

Well-known member
מנהל

1710227615835.png היום הוא יום פטירתו (12 במרץ 2004) של נתן יונתן משורר וסופר ישראלי. פרסם בחייו תשעה קובצי שירה (לא כולל לקטים), ארבעה ספרי שירים וספר סיפורת אחד.יונתן הרבה לכתב שירים וספורים לילדים . הידועים שבהם : " אל הנירים האפרים", ספר שירים שבמרכזו חויות ילדות , ו " בין אביב לענן", ספורים לילדים . על ספר זה הענק לו פרס למדן . ספרו " לילך מקבוצת אילנות " המלוה צילומים זכה אף הוא לתפוצה רבה בקרב הדור הצעיר.

1710227375621.png 1710227409125.png 1710227459553.png

למה אתחפש? שיר לפורים מאת נתן יונתן

לְמָה אֶתְחַפֵּשׂ בְּפוּרִים עוֹד אֵינֶנִּי יוֹדֵעַ.
אוּלַי שִׁלְגִּיָּה אוֹ גַּמָּד מִשִּׁבְעַת גַּמָּדֶיהָ?
אוֹ אוּלַי הַנָּסִיךְ הַיָּפֶה שֶׁנָּשַׁק לִשְׂפָתֶיהָ?
אוֹ אוּלַי סְתָם מִין פֵיָה כָּזֹאת שֶׁכֹּחָהּ בִּכְשָׁפֶיהָ?
לַנַּגָּן הָעִוֵּר אֶתְחַפֵּשׂ, הַתּוֹעֶה עַל הַנֵּבֶל,
לְלֵיצָן הָרוֹקֵד בְּאַחְרִית־כֹּחוֹתָיו עַל הַחֶבֶל,
לְפַסָּל אֶתְחַפֵּשׂ, שֶׁיָּדָיו אוֹהֲבוֹת אֶת הָאֶבֶן…
לְפַיְטָן, שֶׁעָבְרָה שְׁעַת־חֲצוֹת וְיָדוֹ עוֹד כּוֹתֶבֶת…
לְדָוִד שֶׁהִכָּה אֶת גָּלְיַת בְּחַלּוּק מִן הַנַּחַל.
לְשִׁמְשׁוֹן שֶׁאָהַב אֶת דְּלִילָה וְהָרַג אֶת הַשַּׁחַל.
אוֹ לְרוֹבִּינְזוֹן קְרוּזוֹ עַל אִי הַבְּדִידוּת אוֹ… לָעֶבֶד
דּוֹד תּוֹם הֶעָצוּב, הַשּׁוֹכֵב בִּצְרִיפוֹ עַל הַתֶּבֶן.
אֶתְחַפֵּשׂ לְכוֹרֶה פֶּחָמִים שֶׁאֵינֶנּוּ בָּטוּחַ
אִם תָּמִיד יִשָּׁאֵר הַמִּכְרֶה שֶׁלְּמַעְלָה פָּתוּחַ.
אוֹ… טַיַּס סִילוֹנִים הַקּוֹרֵעַ אֶת כְּחוֹל הַשָּׁמַיִם.
אוֹ סַפָּן שֶׁעַד מָוֶת אוֹהֵב אֶת הָאוֹר וְהַמַּיִם!
אוֹ אוּלַי אֶתְחַפֵּשׂ לְמַלְכָּה אַכְזָרִית וְנוֹכֶלֶת
אוֹ אֶלְבַּשׁ בִּגְדֵי עֹנִי קְרוּעִים וְאֶהְיֶה לְרוֹכֶלֶת,
אוֹ יַלְדָּה עִם פְּרָחִים,
אוֹ דַּיָּג הַמַּשְׁלִיךְ לִפְנוֹת עֶרֶב
עוֹד חַכָּה אַחְרוֹנָה אֶל תַּחְתִּית הַמְּצוּלָה הַסּוֹעֶרֶת…

לוּ יָכֹלְתִּי לִהְיוֹת כָּל זֶה יַחַד, לִהְיוֹת כָּל זֶה יַחַד!
הַדַּיָּג, הַפַּיְטָן. הַכּוֹרֶה, הַיַּלְדָּה הַפּוֹרַחַת
הַטַּיָּס, הַלֵּיצָן, שִׁלְגִּיָּה וְשִׁבְעַת גַּמָּדֶיהָ…
אַךְ לְמָה אֶתְחַפֵּשׂ בְּפוּרִים עוֹד אֵינֶנִּי יוֹדֵעַ.

*פורסם לראשונה בקובץ שירים לבני הנעורים "שירי עפר ורוח", הוצאת פועלים 1965

יעלקר

Well-known member
מנהל
נוריקו סאן לא לבד. בהשראת סדרת "ילדי העולם" יצאו בשנות ה-60 וה-70 גם בארצנו ספרים עם איורים מצולמים.
אחד המוכרים והיפים מביניהם הוא 'לילך מקבוצת אילנות' שצילם פטר מירום וכתב המשורר נתן יונתן. הספר ראה אור בשנת 1963.
הספר מתרחש בקיבוץ הדמיוני אילנות, במציאות הוא צולם בקיבוץ חולתה (או חולתא כפי שהמקומיים מדגישים) ולילך מקבוצת אילנות האמיתית היא הילדה דגנית כרמלי (לימים פינקל) מכיתת שפירית בקיבוץ חולתה. בני הכיתה הם כיום כבני 70.
הספר נפתח בשורה הפיוטית: "מי שעמד פעם ליד בריכת מים צלולה או על חוף אגם, ראה את השפירית, ומי שראה אותה פעם יאהב אותה לעולם, ושעות על שעות יחכה לה על שפת האגם".
ומרגישים שהוא נכתב ע"י נתן יונתן, משורר שכל שיריו הם שירי אהבה לנוף הישראלי.
הצילומים בספר יפיפיים ולא במקרה, הוא צולם בידי גדול צלמי הנוף הישראלי – פטר מירום, זוכה פרס ישראל, הידוע כמתעד ייבוש אגם החולה.
אבל יש גם פרט צורם של מציצנות בספר הכל כך יפה הזה. בפתיחת הספר מספרת הילדה לילך, כי צולמה בגניבה:
"הייתי שפירית עליזה ורק לפעמים, שעה שהייתי מביטה בזגוגית החלון או בראי וחושבת שאני עומדת לבדי, הייתי מרגישה פתאום צל זר חולף מאחורי ... ואני חשבתי שזה צל וילון רועד ברוח.
"יום אחד ישבתי ליד החלון והסתכלתי בספר. פתאום שמעתי רשרוש מעבר לחלון! התריס נפתח לאט בלי רוח. פחדתי להרים את הראש. כשעבר לי הפחד מעט, הסתכלתי וראיתי את צלו המתרחק של פטר. בידו היתה מצלמה. אז ידעתי, שכל הפעמים ההן לא הייתי לבד, ושאותו צל חולף היה צלו של פטר הצלם. בתחילה פרצתי בבכי מר [...]
פטר, אמרתי לו, פטר, אתה יודע מה שאתה? אתה האיש הכי רע שאני מכירה בקיבוץ אילנות ובכל העולם, אני רוצה שתוציא ותשרוף את כל התמונות שצילמת בגנבה, ואני רוצה שתתחרט על כל מה שעשית ושתבטיח לי שלעולם לא תצלם אותי יותר."
הילדה האמיתית המצולמת בספר דגנית כרמלי (פינקל) גדלה בקיבוץ חולתה,
ובאתר 'הקשר הבינדורי - מאגר סיפורי מורשת', אתר חינוכי בו נכדים מראיינים סבים וסבתות על ילדותם. היא מספרת לנכדתה על הילדות בקיבוץ:
"
"השיעור שהכי אהבתי היה שעור חופשי, כשהמורה הקבוע לא היה מגיע ובמקומו היה מגיע מורה שנכנס לכתה ומספר לנו סיפורים, ועד היום אני אוהבת סיפורים."
דגנית הקימה משפחה, עבדה כאחות, ובגיל מבוגר חזרה בתשובה.
המשורר נתן יונתן, עבר טרגדיה קשה ושכל את בנו ליאור במלחמת יום הכיפורים. הלך לעולמו אתמול לפני 20 שנה.
הצלם פטר מירום הוסיף לחיות וליצור בקיבוץ חולתה עד למותו, לפני שנתיים, בגיל המופלג 102.

הצילומים באדיבות עופרה בריל שסרקה והעלתה בדף 'דברים שקיבוצניקים יודעים'.
ספריית בית אריאלה

1710315936796.png 1710315958596.png 1710315991618.png 1710316025657.png 1710316049238.png

למעלה