מדיטציה על גלגלים

dganitm

New member
מדיטציה על גלגלים../images/Emo140.gif

לפני חמישה חודשים נפצעתי והייתי מושבתת תקופה די ארוכה, עם כאבים והרבה אכזבה על המצב. ברגעים הכי קשים, כשחשבתי שלא אוכל יותר לחזור ולדווש, הייתי עוצמת את העיינים ומדמיינת מסלולים שלמים בראש, רואה איך האספלט השחור חולף במהירות מתחתי ואיך הגלגלים מסתובבים לפי הקצב שמכתיבות הרגליים, הצליל המיוחד שמפיקות האבנים הקטנות ברכיבות שטח תחת עומס הצמיגים, איך הן נכנעות ומפלסות דרך לדו הגלגלי הזה. קוראים לזה דימיון מונחה, בו אנחנו יכולים להוביל את עצמינו במחשבה לאן שנרצה ולהתמודד עם פחדים, קשיים, געגועים. ספורטאים רבים משתמשים בטכניקה הזו על מנת לשפר ביצועים ולחדד מיומנויות כמו קליעה למטרה, טניס, או אפילו אופניים, טריאתלון ומרתון... עוצמים את העיינים ונפגשים עם הרגעים הכי קשים לנו, עם סינגל מפחיד ואלמנטים טכניים קשים, עם עליה קשה ומאתגרת, עם מחסומים מנטליים, עם פחד משחייה או מתחרות או מרכיבה בפלטון... מדמיינים כאילו אנחנו עושים זאת בצורה המושלמת והמדוייקת ביותר, מדמיינים איך אנחנו מצליחים לשבת על הגלגל של הרוכב שלפנינו בפלטון במרחק של סנטימטרים בודדים, מדמיינים איך השחייה עוברת בצורה מושלמת והתנועות מושלמות והגוף נינוח, איך מדרגת הסלע הגדולה נבלעת מתחת אופני השטח ואנחנו עוברים אותה בלי שום בעיה. ספרים שלמים נכתבו על הטכניקה הזו, אבל בעצם כל אחד מאיתנו יכול לבצע אותה בלי שום בעיה ולקבל ממנה כל כך הרבה. היום, במהלך הרכיבה, ראיתי איך הדימיון (המונחה) הפך למציאות ואחרי 100 ק"מ הייתי מאושרת בדיוק כמו שראיתי כשעשיתי מדיטציה. שבת שלום לכולם דגנית

מור שלז

New member
איזה יופי - כל כך שמחה בשבילך ../images/Emo140.gif

אין כמו החזרה לשגרה אהובה אחרי פציעה ממושכת. וכמי שליוותה אותך לאורך כל תקופת הפציעה, ולא הפסיקה להתפעל מהכוחות המנטליים שלך, ומהנחישות שאיתה התמודדת עם הפציעה הזו (ועם כל דבר בעצם) עכשיו אני מתחילה להבין איך עשית זה. אולי תרחיבי קצת על הטכניקה של דמיון מונחה? אמרת שכל אחד מאיתנו יכול לבצע אותה בלי שום בעיה - איך עושים את זה?

גלעד HPAT

New member
אכן, שיטה זו הוכחה במחקרים, בהם בדקו

את רמת הכושר של ספורטאים. המחקר בדק שתי קבוצות ספורטאים: שתי קבוצות של ספורטאים, האחת המשיכה להתאמן כרגיל והשניה במקום להתאמן בפועל ביצעה אימונים בכוח - כלומר בדמיון, כפי שדגנית תארה. הממצאים היו מדהימים: רמת הכושר של הקבוצה ש"רק" דמיינה שמרה על הכושר שאיתו התחילה את המחקר. יש להדגיש כי מי שאינו מאומן לא יוכל לשפר את כושרו אולם מי שרגיל להתאמן יכול גם יכול לשמור על הכושר גם בעיתות פציעה. החוקרים שיערו שבעזרת הדמיון המנחה, המוח ממשיך לתרגל את הפעילות הספורטיבית. וכשמחברים הנ"ל עם הדברים הבאים: 1. של המאמן הלאומי לשעבר של קניה - מייק: "80% מהספורט מתבצע בראש" (ויש לזכור שה"בחור" הזה הוציא כמה וכמה אלופי עולם תחת ידיו) 2. ואת עמדתו של טים נואקס (מחבר ה"תנ"ך של הריצה טים נואקס: The :Lore of Running") בעניין Central Governor System, לפיה מידת הכושר המקסימאלי נקבעת על ידי שליטה מרכזית מהמוח על פי מסרים ממערכות הגוף ולא כי נגמר הגליקוגן או "עייפות שריר" וכו' אזי מקבלים את ההסבר הלוגי מדוע דמיון מנחה מאפשר שמירה ושיפור כושר ללא פעילות שרירית בפועל. קיימת שיטת טיפול דומה לריפוי מסרטן. היות שהמוח הוא האיבר המורכב ביותר ויש בו יכולות מעל ומעבר למה שמקובל לחשוב. האמור לעיל מציין רק חלק נוסף מיכולות המוח האנושי אך אין לראות בדברים רשימה ממצה. אפשרויות נוספחות לשימוש במוח חורגות מפורום זה. בוודאי ניתן להסתפק באמור לעיל על מנת לשפר ולפחות לשמר כושר בעת פציעה/השבתה רק טוב

dganitm

New member
גלעד ../images/Emo24.gif איזה כייף שבאת!

על דימיון מונחה נעשו מחקרים רבים ויש גם ספרים מצויינים (כמו שיש בכלל על עולם הגופנפש). אני מתרגלת את הטכניקה לפני מסלולי שטח טכניים עם אלמנטים שממש מפחידים אותי, מדמיינת איך אני עוברת את האלמנט בצורה חלקה ונקיה, חוזרת על זה שוב ושוב ואז במציאות אני מצליחה לרוב לעבור את זה בלי שום בעיה! מדהים!

למעלה