ספר הגונגל

ספר הגונגל

רודיארד קיפלינג
תרגם :יואב כ"ץ
בהוצאת אוקינוס מודן . בסדרת הרפתקאה סופרים מתרגמים קלאסיקה
ומי לא שמע על מוגלי של רודיארד קיפלינג ילד הגונגל .משפחת זאבים שמרה עליו ונתתה לו מקום במערה ,אימא זאבה טיפלה בו כמו בגוריה . גור אדם זה היה שמו של מוגלי ברחבי הגונגל. "הזאבים הם עם חופשי ,"אמר אבא זאב .,הם מקבלים הוראות רק מראש הלהקה ....גור אדם הוא שלנו -....עמוד 11
"גור אדם הוא שלי ,לונגרי שלי ורק שלי ,אף אחד לא יהרג אותו ."עמוד 12 מוגלי התקבל ללהקת הזאבים וחי בתוכם .מנהיג להקת הזאבים שמר עליו מכול משמר , שיר חאן הנמר המאוכזב רצה לטרוף את מוגלי, לא ויתר ,והודיע שיבוא יומו. מוגלי חיפש לנקום .
ידידים היו לילד באגירה הפנתר השחור ובאלו הדוב הזקן הם סככו עליו ודאגו ללמדו את דרך הג'ונגל המתאימה לו ,
בגונגל יש חוקים וצווים , ועל פיהם לרוב החיות חייבים לנהוג ,אך מוגלי לא תמיד שמע לעצתם .כמו במקרה הקופים שם נאמר לו לא להתחבר עם עם הקופים.
"עמוד 35 "ביקרת אצל עם הקופים -הקופים האפורים -העם שאין לו שום חוקים -העם שאוכל הכול .בושה גדולה "
ואירועים רדפו אירועים ,אקילה הזדקן חיפשו יורש ויכוחים פרצו , מוגלי נאלץ לעזוב את הגונגל לאחר מריבה סוערת שבה השתתף ,הוא מבטיח להרוג את הנמר אך הזאבים מגלים התנגדות לתדהמתו ומסלקים אותו מהלהקה .
"אחזור בהחלט ",אמר מוגלי ."וכשאחזור ,אבוא כדי לתלות את עורו של שיר חאן על סלע המועצה .אל תשכחו אותי ...!
בצר לו עוזב מוגלי את הלהקה ויורד לבני האדם ,גם שם לא שפר עליו מזלו , בני האדם לימדו אותו ללבוש בגד , להתעסק בכסף , לישון תחת גורת גג ,ולהוביל עדר תאואים , מוגלי ניסה והשתדל , אך הקשיים היו גדולים ,גם חברת האדם מאסה בו ,לאחר שהצליח להרוג את שנוא נפשו הנמר שיר חאן בני האדם ראו בו מכשף .
"אבל מטר של אבנים שרק ליד אוזניו .ואנשי הכפר צעקו :"מכשף! גור זאבים! שד הגונג'ל !לך מכאן! תסתלק מהר או שהכהן יהפוך אותך בחזרה לזאב .תירה בו בולדאו ,תירה! "
את החיות בגונג'ל היה קשה למוגלי לעזוב בעל כורחו עזב ,עזב ובכה .בחברת האדם סבל ,אבל הסכין עם מצבו, ולא צלח. ובכול זאת סוף טוב ,מוגלי חי איתנו עד היום עם ארבעת הגורים ועם האשה שנשא .

חלק ב'

את הספר צריך לקרוא לאט או אז אפשר לחוות כול אירוע ואירוע.
החיים סוערים בג'ונגל מלאי הפתעות ,אכזבות רגעים מנחמים ורגעים עצובים .
לכול חיה אופי משלה ,ויש חברויות ויש להקות וחיות בודדות רעבות מחפשות נקם ,ובינהם מוגלי שלאט לאט למד להכיר את הלך הרוחות .
למרות הסבל הן מלהקת הזאבים שסילקה אותו וחברת האדם ,היה מוגלי -גור אדם רגיש ואיכפתי ,אוהב ואהוב על ידידידו באגירה ובאלו .חזק ואמיץ את שיר חאן הרג ואת עורו פשט "הממ"אמר מוגלי כמעט לעצמו ,בעודו קורע את העור מעל אחת הכפות הקדמיות ".
לעולם ישאר מוגלי גור אדם ילד הג'ונגל ,
בין הקטעים בספר ,מופיע תאור חטיפתו של מוגלי בג'ונגל בעת מנוחתו בין שני ידידיו באגירה הפנתר ובאלו הדוב .
קטע טעון סוחף מרתק ומסעיר ,מתאר את בריחתם של הקופים האכזריים עם מוגלי כשהם שועטים על צמרות העצים . מוגלי שמוט ,פצוע וחבול וחסר אונים ."ואז הענפים והעלים היו מצליפים על פניו ,והוא ושני שומריו היו צוללים שוב כמעט עד לקרקע .וכך בזינוקים והתרסקויות והתנשפיות ,שטף כול שבט הבאנדר לוג ועבר בצמרות ,ומוגלי אסיר ביניהם ".
ומצד שני ,מופיעים באלו ובאגירה בנסיון נואש להגיע למקום עצירתם של הקופים בעיר הנטושה שהיתה פעם קדושה "הקריה הקרה "ולהצילו.
ואני הקוראת כול כך רציתי שיגיעו בזמן ,שיהיה להם כוחות להלחם נגד המוני קופים .יש רגעים שהפחד משתק ,ומה יהיה על מוגלי ויש רגעים שבאלו ובאגירה מצליחם להגיע ,רגע של תקווה . לצידם וכעזר כנגדם הופיע הפיתון קא "וקא כידוע לכם ,אורכו היה עשרה מטרים כמעט ".
הקרב היה קשה הידידים נפצעו ,סבלו, אך ההתעקשות להצלת מוגלי השתלמה "זה שום דבר ,שום דבר ,העיקר שאתה בריא שלם ,צפרדע יקר שלי ,היקר מכול הצפרדעונים "!יבב באלו .
הנה לפניכם חברות אמיתית.
ממליצה בחום, לחזור ולקרוא ולהנות מהתרגום המצוין של יואב כ"ץ "ספר הג'ונגל "/רודיארד קיפלינג

חלק ד' ואחרון -ומן המציאות

בידי כתבה מתאריך 22/1/2007 עיתון מעריב . שם הכתבה "ספר הג'ונגל הגרסה הקמבודית
ובו מסופר על מקרה המזכיר את סיפורו של מוגלי . נערה שהיתה בת תשע נעלמה במעמקי הג'ונגל .לאחר 18 שנים היא נתפסה על ידי אנשי הכפר .
"לפני מספר שבועות התחיל חוואי מקומי להבחין כי מנות האוכל שהוא מביא איתו לעבוד ,ולא אחת משאיר בחווה נעלמות בלכתו ". הבחור התחבא עקב והבחין "בבחורה צעירה ומלוכלכת הולכת על ארבע ,עירומה כביום היוולדה ,ניגשת ולוקחת את מנת האורז" . ,
הסיפור ארוך ולכן אקצר , אחד האנשים שוטר הכפר שהשתתף בתפיסה הבחין שלנערה יש צלקת על היד והיה בטוח שזאת בתו העובדת שנעלמה בעת שרעתה בשולי הגונגל את עדר הבופלו .גם אחותה שיצאה עימה למרעה נעלמה ונעדרת עד היום. ולכן הוא זה שאימץ אותה ,הסתגלות לחיים החדשים עברו קשיים ,"אנשים שפגשו אותה מספרים שהיא מבולבלת מאוד ,חוששת מדברים חדשים מתקשרת עם בני הבית בשפת סימנים בסיסית טופחת על הבטן כשהיא רעבה או צריכה לשירותים .את רוב היום היא מבלה ברביצה על הריצפה ".והיה לה גם נסיון בריחה ."תלשה את הבגדים וניסתה לברוח חזרה "האישה מהג'ונגל "
אלו הם חלק מהדברים ,הכתבה מסקרנת מעוררת שאלות ,מעוררת תהיות לצד עניין ולחלקן אין מענה .... ספר ומציאות .

כתבה לא הגיונית

ילדה בת 9 לא תאבד את יכולת הדיבור, אם היתה נעלמת בגיל שנתיים-שלוש זה הגיוני, אבל בגיל 9 ילדים כבר שולטים בהמון מיומנויות שלא יאבדו להם גם לא בחיים בג'ונגל.

למעלה