עלות שמאי

לiאור

New member
עלות שמאי

שלום לכולם, מהי העלות המוערכת עבור שמאי למשכנתא לבית פרטי שגודלו כ- 180 מ"ר ?

עלות שמאי

עלות השמאי לא נקבעת לפי גדול הדירה אלא לפי מחיר הדירה. זה נע בין 250 ל-600 ש"ח. במידה ואתה ממחזר או לוקח משכנתא חדשה אוכל להמליץ לך לבקש רשימת שמאים מאותו בנק שממנו אתה לווה. וזאת מכיוון שכל בנק דורש שהערכת השמאי תהיה אך ורק מתוך רשימת השמאים שלו. בהצלחה.

לiאור

New member
פרטים נוספים

המשכנתא היא משכנתא חדשה. שווי הנכס 315,000 $, בהתן נתונים אלו מהי עלות השמאי הריאלית ? לגבי רשימת השמאים, בבנק משכן בו לקחתי את המשכנתא, נותנים פרטים של שלושה שמאים באקראי. הפקיד הסביר לי שזה בגלל שבעבר (כשהלקוח יכל לבחור מרשימה גדולה ) מעט שמאים זכו ברוב העבודה וכי היה פתח לקומבינות עם שמאים שמכירים.

תשובה ללואור

שיטת 3 השמאים הנבחרים אקראית קיימת בכל הבנקים והיא הונהגה בגלל הנחיית משרד הבינוי והשיכון מהסיבה שציינת. אמנם ההנחייה חלה על זכאי משרד השיכון אך היא הוחלה גם על יתר הלווים. מחיר שמאות לזכאים נקבע ע"י משרד השיכון ולכן אחיד בכל הבנקים (ונמוך מאוד). לגבי שמאות ללא זכאים כל בנק קובע לעצמו את התעריף אבל בס"ה אין הבדלים גדולים וזה לא השיקול בבחירת הבנק.

לiאור

New member
אני מסכים

לא זה יהווה שיקול בבחירת הבנק וכפי שציינתי אני אקח את המשכנתא בבנק משכן. עם זאת, מחיר הבנק: 600 ש"ח להערכת שמאי נשמעת לי מוגזמת מאוד. פקיד הבנק אמר לי שאת המחיר אני סוגר עם השמאי ואין להם צד בעיניין. משום כך אני מעוניין לדעת מה מחיר השוק להערכת שמאי לנכס של כ- 180 מ"ר

תשובה

המחיר נקבע לפי שווי הדירה. לפי השטח שאתה מציין אני מניח שהשווי גבוה ולכן, להערכתי המחיר סביר.

לiאור

New member
מדוע זה כך ?

מדוע בעלי שני בתים זהים האחד בהרצליה פיתוח והשני בנגב ישלמו כל אחד סכום שונה משמעותית על הערכת הנכס ?

bina2004

New member
אז מה אתה מציע ?

באיזור יוקרטי לגבות יותר ובאיזור אחר פחות מכך ? מה אתה מציע ? העלית רעיון בו ננסה לפתח אותו . תהנה

לiאור

New member
הצעה פשוטה מאוד

לגבות שכר פר מ"ר. כפי שעלות בניית בית היא זהה בכל הארץ, העבודה היא אותה עבודה.

bina2004

New member
לא נשמע הגיוני

אתה יודע שיש כ 3 שיטות של חישוב מטרים 1. לא כולל קירות . 2.כולל קירות . 3.כולל שטח חיצוני הקשור לבית ע"פ תשריט בניין ערים . אז מה ,עכשיו המזמין יתחיל לריב עם השמאי ? ,נראה לא הגיוני . תהנה .

לiאור

New member
ועכשיו לא "רבתי" איתו ?

ומסכום של מעל 600 ש"ח זה ירד ל- 320 ש"ח לגבי שיטות חישוב : יש לקבוע תקן אחיד בנושא

למעלה