שאלה!

• פותח הנושא gursh
  • פורסם בתאריך

gursh

New member
שאלה!

היי, מאוד שמחתי לראות את הפורום הזה- כי אני מתה על שוודיה. עכשיו יש לי שאלה- אתם יודעים אולי איפה באיזור המרכז או השרון אני יכולה ללמוד שוודית? כי אני ממש רוצה ללמוד ואני לא מוצאת(ואפילו לא יודעת איפה לחפש) מישהו שילמד אותי. תודה מראש, הגר

python 4

New member
מישהו יודע?

אני אישית לומד את הבסיס מהאינטרנט, בעזרת האתר שמצויין בקישורים..

ניתן ללמוד באינטרנט

באינטרנט ניתן למצוא טקסטים רבים ושונים, לדוגמא בויקיפדיה השוודית. תחילה ניתן לקרוא את הטקסטים בקול רם יחד עם מדריך הגייה אפילו בלי להבין מה כתוב, כך במשך זמן מה לאמן את הקריאה. לאחר מכן ניתן למצוא מגוון של מדריכים לדקדוק שוודי, ולאחר עיון בהם, ושינון מילות הקישור והמלים הבסיסיות לקרוא טקסטים שונים אפילו מבלי להבין את רוב הכתוב אך באמצעות כללי הדקדוק לזהות את התפקיד התחבירי של המילים, איזו מילה היא פועל ובאיזה זמן הוא, איזו מילה היא שם עצם והאם הוא מיודע או לא מיודע, יחיד או רבים, נפוץ או נייטרלי, לזהות את התארים ואת תארי הפועל, להפנים את התחביר וכך לקרוא במשך זמן מה. ולבסוף ניתן להעשיר את אוצר המלים לשנן רשימות של פעלים נפוצים, ושמות עצם, או במהלך קריאת הטקסטים לראות את המלים החוזרות בתדירות גבוהה ולמצוא את משמעותם באמצעות המילון. לאחר מכן ניתן לחפש חומרי שמע שונים למיניהם ולחזור על התהליך שתואר קודם, מומלץ חומרי שמע שבצידם התמליל להתחלה. לאחר אימון המיומנויות הסבילות של קריאה ושמיעה ניתן לנסות לאמן את הפעולות הפעילות כמו כתיבה ודיבור. באמצעות חוקי הדקדוק הקיימים במדריכי הדקדוק לנסות לבנות משפטים שונים למיניהם, עדיף לנסות מבנים מורכבים, אימון של מבנים מורכבים מקל על המבנים הפשוטים יותר. ולבסוף הדיבור.

מגדר

אינני בטוח אם התרגום של נפוץ ונייטרלי למגדר בשוודית הוא התרגום התקני. המגדר הנייטרלי(ett) והמגדר הנפוץ(en) שהוא מיזוג של הזכר והנקבה, ורוב שמות העצם הם במגדר זה.

אייל136

New member
זהו. אף לא הבנתי את זה ממש.

מישהו יכול להסביר? ואולי גם על הרבים? וגם העבר? והעתיד?

לא מסובך מדי, חוץ מיוצאי הדופן

יחיד יידוע בלתי מסויים מגדר נפוץ en לפני שם עצם מגדר נייטרלי ett לפני שם עצם יחיד יידוע מסויים מגדר נפוץ: שם עצם המסתיים בעיצור פלוס סופית en, שם עצם המסתיים בתנועה פלוס סופית n. מגדר נייטרלי: שם עצם המסתיים בעיצור פלוס סופית et, שם עצם המסתיים בתנועה פלוס סופית t. רבים לא מיודע: מגדר נפוץ: שם עצם המסתיים בתנועת a ביחיד מקבל תמורתה or, כל שם עצם אחר מקבל ar ואם הוא מסתיים בתנועה התנועה מותמרת ב-ar. אבל חלק משמות העצם מסתיימים ב-er ברבים ובחלק מהם משתנה תנועה בתוך שם העצם לפי התבניות a>>ä o>>ö ä>>å וחוץ מאלו יש עוד יוצאי דופן. מגדר נייטרלי: שם עצם המסתיים בתנועה נוספת לו סופית n ולמעטים נוסף r, שם עצם המסתיים בעיצור נשארים כמות שהם. רבים מיודע: לרוב שמות העצם נוספת סופית na על צורת הרבים, חוץ מאלו שלצורת הרבים הלא מיודעת שלהם אין סיומת רגילה, לאלו נוספת הסיומת en. פעלים בצורת העבר אימפרפקטיבי בקבוצה אחת נוספת סיומת de לבסיס, או te אם הבסיס מסתיים בעיצור מהעיצורים f, k, p, s, t וכדומה. בקבוצה השנייה לא נוספת סופית אך משתנה תנועה בבסיס בקבוצה השלישית אין כלל מוחלט ויש רק יוצאי דופו אותם יש לשנן. פרפקטיבי הפועל ha(עדיין ניתן להתקל בצורת hava) בהווה - har והפועל המרכזי בצורה המתאימה, כאן בניגוד לגרמנית או אנגלית שם יש שימוש בצורת הבינוני לצורך כך, כאן יש צורה מיוחדת לצורך יצירת עבר פרפקטיבי. צורה זאת נוצרת על ידי תוספת סופית t לבסיס בקבוצה אחת של פעלים ושינוי תנועה בבסיס ותוספת it או at בקבוצה שנייה של פעלים, ובקבוצה השלישית יש פעלים יוצאי דופן לגביהם לא ניתן לקבוע כלל מוחלט. פעלים בצורת העתיד ska(הפועל skola בהווה) והפועל העיקרי בצורת המקור.

אתר שיכול לשמש ככלי עזר

יש אתר המציג את כל נטיות הפעלים השונים בשפות שונות
prata - מקור prata - בסיס pratat - בינוני הווה jag pratar du pratar han/hon pratar vi pratar ni pratar de pratar פרפקט ההווה jag har pratat du har pratat han/hon har pratat vi har pratat ni har pratat de har pratat עבר פשוט jag pratade du pratade han/hon pratade vi pratade ni pratade de pratade עתיד jag skall prata du skall prata han/hon skall prata vi skall prata ni skall prata de skall prata ציווי du>> prata vi>> Låt oss prata ni>> prata​
באתר ניתן למצוא את כל שאר הנטיות

p i n g o

New member
tack!!!

רק אם אתה יכול להסביר את המונחים הדקדוקיים בעברית?? מה זה בסיס ומה זה בינוני וכו'.... זה נורא מבלבל. ובחיים לא שמעתי על "יידוע בלתי מסויים"! אם זה לא מסוים אז זה לא מיודע!

דרך אגב

פועל בהווה בסיס המסתיים בעיצור נוסף לו er ובסיס המסתיים בתנועת a, תנועת ה-a מותמרת ב-ar. פעלים בני הברה אחת במקור הם לרוב לא רגילים ומקבלים רק r בהווה. לגבי פעלים רגילים: ניתן לראות שמצורת המקור המסתיימת תמיד ב-a לא ניתן לדעת במדוייק את בסיס הפועל, כך שאם יש צורת פועל שכדאי לשנן זה ההווה ממנו ניתן לדעת את בסיס הפועל הרגיל וכך להגיע לפי הכללים להטיות הרגילות בשאר הזמנים הדורשות את ידיעת בסיס הפועל. והסביל: הסביל נוצר באמצעות פועל העזר bli בזמנים השונים(blir/blev/har blivit/ska bli) והפועל העיקרי בצורת הבינוני הנוצרת על ידי תוספת ad לבסיסים המסתיימים בתנועת a ו-d לבסיסים המסתיימים בעיצור קולי(v,g,b,d וכדומה) ו-t לבסיסים המסתיימים בעיצור אטום(f, k, p, s, t וכדומה). את יוצאי הדופן יש לשנן...

למעלה