שאלונת...

elad2040

New member
אני די בטוח

הבט, מדובר בספר מאד גדול שתחום העיסוק שלו הוא איזוטרי למדי.

ראשית, תודה על ההסבר...

זאת אומרת (לפי הבנתי) שבכלי נגינה מסויימים, כן ניתן לשמוע הבדל בצליל? ואם כן אז איך זה יתכן חצי טון כלפי מעלה מדו דיאז זה רה, לא? ושאלה נוספת, מה ההבדל בין סולם מינורי הרמוני, וכו (יש שלושה סוגים, לא?) תודה לעונים!

elad2040

New member
לא בדיוק.

ההבדל הוא הבדל קטן מחצי טון, מה שנקרא "מיקרו-טונלי". ההבדל הוא לא פונקציה של כלי, אלא של נגן. נגנים מאומנים, בכלים שמאפשרים זאת (משפחת כלי הקשת היא דוגמא טובה, או כלים לא מערביים דוגמאת העוד המוכר. ממה ששמעתי יש גם טכניקות מיוחדות לכלי נשיפה, ואפילו בגיטרה אפשר להגיע לדיוק יותר גבוה בצליל בעזרת "כיפוף" המיתרים) יכולים לנגן את הצלילים השונים הללו. הסולם המינור הטבעי מורכב מהמרווחים טון, חצי-טון, טון, טון, חצי-טון, טון, טון. בסולם המינור ההרמוני הדרגה השביעית מוגבהת בחצי-טון. בסולם המינור המלודי הדרגות השביעית והשישית מוגבהות בחצי-טון.

ועוד שאלה...

בעניין הסולמות המינורים - יש לי בלבול לא קטן, האם משיהו יוכל להסביר לי בצורה ברורה מתי משתמשים בכל אחד מן הסולמות, (מינור טבעי, הרמוני וכו´) ומה ההבדל בינהם, כלומר איך כותבים זאת, ואסביר את כוונתי, לדוגמא: סולם מז´ור :1-1-1/2-1-1-1-1/2 (מקווה שלא טעיתי, כתבתי מהר...) לפי זה איך כותבים את סולמות המינורים השונים?? תודה לעונה/ים..

DrunkGoat

New member
..

מינור טבעי: טון - חצי טון - טון - טון - חצי טון - טון - טון במינור הרמוני הדרגה ה-7 מוגבהת בחצי טון במינור מלודי הדרגה ה-6 וה-7 מוגבהות בחצי טון.

DrunkGoat

New member
ובקשר לחלק הראשון..

מתי משתמשים בסולמות המלודי וההרמוני? ה"בעיה" בסולם המינורי הטבעי, היא שהדרגה השביעית שלו לא "מושכת" מספיק חזק לדרגה הראשונה. לכן, הגביהו את הדרגה השביעית כך שתהיה יותר קרובה לראשונה ו"תמשוך" אליה. זהו המינור ההרמוני. אח"כ נוצרה בעיה נוספת. הדרגה השישית לא "משכה" מספיק חזק אל הדרגה השביעית (מרחק של טון וחצי), לכן הגביהו גם אותה בחצי טון. שימי לב אגב, שהמינור המלודי כבר די דומה למז´ור.

חשוב לדייק:

טון וחצי זה לא טרצה קטנה- טרצה קטנה נשמעת שני צלילים אשר בינהם רווח של טון וחצי. הדגמה: דו-רה# לא= טרצה קטנה, אבל הוא טון וחצי. [לעומת דו-מיb] אגב- יופי שהפורום נפתח! מקווה שנלמד הרבה אחד מהשני!

L i z a r d

New member
נכון

כמו שאמרת טרצה קטנה= רווח של טון וחצי, אבל רווח של טון וחצי הוא לא בהכרח טרצה קטנה. (למי שלא יודע - טרצה זו היא הדרגה השלישית בסולם, קטנה- מופחתת בחצי טון)

furitumbo

New member
מה ההבדל?

סליחה שאני אומר את זה אבל זה נשמע לי פלצנות. אם מישהו פה יכול להסביר לי למה זה לא, יואיל בטובו ויסביר.

Kyen

New member
אופס :) התבלבלתי. משום מה ספרתי

מפרימה ולכן זה נראה לי כמו טון וחצי

למעלה