גאווה לחרשים יברוך אל חרש..

nickey

New member
לא הסבירו לך

שלמעשה הניתוח מסיר כל שרידי שמיעה באשר בהם? ואם הניתוח ייכשל אז יצאת קרח מכאן ומכאן. והחרשים כמעט תמיד יירתעו מאלו שעברו את הניתוח בגיל צעיר, אני מכירה רק את חברות שלי שעברו שתל בגיל קרוב ל18 יחסית ככה שהן כבר "התנסו" בחיי החברה של החרשים ולא התרחקו מהם בשביל להיות יותר קרובות לשומעים כמו שאתה מתיימר להציג זאת כך. צריך לדעת מתי לעשות הפרדה, ההבדל בין לכפות לבין לנהל ויכוח ענייני הוא מאוד דק ואם תעבור שוב על התגובות שלך אני בטוחה כמעט במאת האחוזים שתראה כי ההודעות שלך לא ממש מנוסחות כהודעות ענייניות לויכוח.

אייני

New member
נו, ומה כתבתי? טרחת לקרוא בכלל?

כתבתי - "בכל מקרה, אם מפחדים מהסיכונים או אם מפחדים מחוסר הצלחת הניתוח, אלו נימוקים לגיטימיים לחלוטין, ואם מישהו לא עושה את השתל בגללם, אני כמובן לא אכריח אותו או משהו. כל הוויכוח שלי כאן נוגע רק לגבי כל הרעיון של "לתת לילד לבחור" או לא." אכן, אם מפחדים מכישלון הניתוח זאת סיבה לגיטימית ונכונה ביותר. אני מדבר פה על בחירה חופשית של הילד, לא על הסיכונים וכד' ולא על השאלה האם כדאי לעשות שתל או לא. אני מדבר על השאלה האם לעשות שתל לילד בגיל צעיר - כלומר, האם זה גוזל ממנו את זכות הבחירה או לא. ד"א, למה שהחרשים יירתעו ממי שעשו את הניתוח בגיל צעיר? זה לא שהם בדיוק מבדילים בין אלה שעשו את הניתוח בגיל מבוגר לאלה שעשו את הניתוח בגיל צעיר... הדרך היחידה להבדיל היא לשמוע את הדיבור ולראות מי מדבר יותר נכון, ולחרשים אין מספיק שמיעה בשביל זה (ואני ממש לא רוצה להעליב. גם לי עצמי אין מספיק שמיעה בשביל זה). כשאני רואה אנשים שעשו את הניתוח בגיל שנה ואנשים שעשו את הניתוח בגיל מבוגר יותר, כמו חמש עשרה, אני עצמי לא מבדיל בין שניהם. אם לחרשים יש איזו שהיא דרך מיוחדת להבדיל, האירי את עיניי
הא, ולא הבנתי, "התרחקו מהם בשביל להיות יותר קרובות לשומעים"? לא דיברתי על "להתרחק מחברה כלשהי" או משהו כזה. להיפך - דיברתי על להנות מכל העולמות, גם מהעולם של החרשים וגם מהעולם של השומעים... בכל מקרה, אני מצטער אם ההודעות שלי נשמעות לא ענייניות או מתלהמות או משהו. זאת ממש לא הכוונה שלי, וזאת בהחלט לא ה"נימה" שאני מנסה לכתוב בה, הבעיה היא שבכתיבה, כל אחד יכול לקרוא לעצמו את מה שהשני כתב איך שבא לו, ואז הוא יכול אפילו להעלב ולהיפגע מהשני גם אם השני ממש ממש לא התכוון. אני מקווה שזה בסדר

הבעיה היא

שהחירשים לא מקבלים הכי טוב אנשים שעשו ניתוח שתל כי בעצם מי שעשה את הנתוח הזה כשהיה תינוק הוא שומע לכול דבר ואין לו שום סיבה להיות בחברת החירשים הוא יגדל עם שומעים וידבר רגיל וישמע רגיל. ואני מכירה בעצמי הרבה חירשים שעברו את הניתוח אני יודעת שזה קשה לעבור את החוויה הזאת בגיל הזה אבל אני גם יודעת שמי שאין לו מוטיבציה לפתח את היכולות שלו ולגרות את המוח שלו לשמוע צלילים חדשים ולהבין דברים וללמוד עוד ועוד הניתוח לא שווה לו כלום ואני מכירה כמה שאפילו לא טורחים ללכת עם המכשיר... ואתה באמת נשמע כאילו אתה מנסה לכפות על אחרים את הדיעות שלך אני כבר הסברתי את עצמי כמה פעמים בכמה הודעות ובכל זאת אתה ממשיך וממשיך בלי לקבל את העובדה שיש המון שיקולים בנושא הזה והוא טעון מאוד וכול אחד לוקח את הבחירות שלו בחיים וואלה אני מוכנה לחכות עוד 30 שנה אפילו אם צריך אני מצטערת לא חושבת שאני מסוגלת להסתובב עם משהו שנראה כמו בלוטות' על הראש יש לי שיער ארוך אני יודעת שאפשר להסתיר את זה אבל הגודל שלו מפלצתי זה גם נדבק לראש וגם יש לו את הצורה של המכשיר שמיעה הרגיל אז אם אני הולכת לשים מכשיר שמיעה על האוזן ולעבור ניתוח מסובך בשביל זה מה הטעם כשיש לי כרגע מכשיר טוב שאני שומעת בו מעולה ואנשים לא קולטים שאני חירשת עד שאני מסבירה להם??? אני אחכה אפילו 40 שנה לא אכפת לי.

moran f

New member
מותר לאנשים לא להסכים איתך

הרי גם את חושבת שהעמדה של אחרים לא נכונה (בהתחשב בעובדה שאלו עמדות די מנוגדות). אףך אחד לא טען שאת כופה עליו משהו, נכון? זה שתסבירי את עמדתך לא בהכרח יגרום לאנשים לשנות את דעתם עליה, וזה בסדר.

סליחה, אני אמרתי למישהו

שהעבמדה שלו לא נכונה? כל השירשור הזה כתבתי את העמדה שלי בנושא וניסו לשכנע אותי שהעמדה שלי שגויה. לא אמרתי שהעמדה של אף אחד פה נכונה או לא נכונה. אנשים כתבו לי והגבתי להם. לא ניסיתי לשנות לאף אחד את הדעה כאן. איש איש באמונתו יחיה. אז למה אתה מנסה להפוך את הכול

moran f

New member
אני לא מנסה להפוך כלום

אבל כשיש שתי דיעות מנוגדות, תמיכה באחת היא בדיוק אותו דבר כמו להגיד שהשניה לא נכונה. זה בסדר - מותר לחשוב שדיעה של מישהו לא נכונה. נשמע שמפריע לך שאנשים חושבים שהעמדה שלך שגויה למרות שאת מסבירה אותה. זה בדיוק לצפות מאנשים לשנות את דעתם - בקשר לעמדתך.

אייני

New member
לגבי המראה החיצוני

הגודל של השתל הוא בדיוק כמו של מכשיר שמיעה. הדבר היחידי ש"נוסף" בו זה מגנט, שממש קטן ואני אפילו לא שם לב אליו כשהוא עליי... בעיקרון, מבחינת "תשומת הלב" של המראה החיצוני אצלך לפחות, בגלל שיש לך שיער ארוך, לא יהיה כמעט הבדל בין מכשיר לשתל, ככה שהנימוקים לגבי זה מיותרים לגמרי. אבל, בכל מקרה, אין לך סיבה באמת לחכות שלושים שנה. תראי, זה שאת מתפקדת נהדר - זה מעולה, ולדעתי את לא ממש צריכה את השתל... השתל נועד לעזור לאנשים בתפקוד שלהם. בזכות התפקוד הנפלא שלך את לא ממש צריכה אותו. אני חושב שגם אחרי שלושים שנה, גם אם מבחינת השמיעה השתל יהפוך אותך לשומעת, אין לך סיבה לעשות את זה ממילא. הסיכונים אחרי 30 שנה יישארו אותם סיכונים ממילא, וגם העבודה תישאר אותה עבודה. הסיבה היחידה שיכולה לגרום לך לעשות את השתל זאת "סקרנות" - לדעת איך הצלילים נשמעים באמת...

נכון או שלא נכון?

שמעתי במקרה שמגנט בראש נדבק לדלת מקרר..במקרה נדבקה ראשה למקרר אם זה נכון או מה?אולי תסביר אתה אייני מה חיוביות של שתל ולא תשכח גם לפרט מה חיסרונות של שתל שלא תגיד אין?!.............לי יש המון מה להגיד רק אם תגלה אתה אייני לפחות מבלי לפגוע במשותלים שנשתלו במכון השתלה..יש שומעים מפגרים ויש שומעים מטומטמים ויש שומעים טיפשים ויש שומעים משוגעים ויש שומעים חסרים ידיים ויש שומעים שאין להם רגלים ויש שומעים שלא מצלחים ויש שומעים שמתים ממחלות שונות ויש שומעים שנכשלו מחיים..אני מוכן ללכת למכון השתלה בתנאי תבוא אתה אייני גם לחתום לי מסמכים שאני אצליח ואיהיה עשיר מצליח ואיהיה זמר מפורסם וכל מה שתחתום לי תחתום לי שאצליח..תודה לאל שיש לנו נופו חרשת יפיפיה ובריאה ומשולמת על יופיה..שתל היא דרך כישלון למשרד בריאות..שהמדינה שומעים עוד תשלם ביוקר על הפרדה גנטים..כושים השטלתו על אפריקה..לבנים שילמו ביוקר על אובדן הכנסות ושחורים לא מצלחים בכלכלה זה לא אומר אם יהפכו ללבנים כך יצלחו..מייקל גקסון שחור לבן לא מצליח בביראותו...מוסלמים כבשו על אירופה זה לא אומר מוסלמי יהפוך ליהודי מצליח כך הצלחו על אירופה בלי יהודים נוצרים נכשלו אך נשארו לקתולים חרשים הצלחו את מה ששומעים לא הצלחו נשאר חרשים כך נצליח ולא תמיד שומעים מצליחים..אמונה ובריאות!

אייני

New member
חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

בן אדם, הרסת אותי מצחוק
מצד שני, עכשיו, כשאני קורא את זה שוב, אולי באמת התכוונת ברצינות למה שכתבת. בחור מסכן. בכל מקרה, בוא לא נגזים
שיחקת פעם עם מגנטים? ניסית פעם להצמיד מגנט למקרר ממרחק? מן הסתם לא הצליח לך, אלא אם השתמשת במגנט ממש חזק. המגנט בשתל הוא חזק במידה המספקת להחזיק את השתל, לא מעבר לזה. הוא ממש ממש לא מסוגל לגרום למישהו להיצמד למקרר
למרות שהרעיון בהחלט משעשע
מאיפה אתה מביא את כל הקשקושים האלה אגב? נראה שאתה באמת מאמין בזה, כאילו עשו לך שטיפת מוח מוזרה נגד השתל... בכל מקרה, אתה יכול לקרוא הודעות קודמות שלי - וודאי שיש בעיות! ניתוח השתל הוא, בסופו של דבר, ניתוח. יש סיכונים רגילים שנובעים מכך שזהו ניתוח (ועוד ניתוח בראש) - זיהומים, וכד'. בנוסף, יש את הסיכונים שבעת הניתוח יגלו בעיות שלא ראו בסי.טי - כמו שהשבלול מעוות יחסית וקשה להחדיר לתוכו את האלקטרודות וכד' (בד"כ כמובן רואים את זה, אבל לפעמים יש הפתעות וזה מעט יותר קשה). כמו כן - יש את הסיכונים של כשלון השתל - כלומר, שהוא לא ייקלט או שהאלקטרודות לא יעבדו או משהו כזה (נדיר מאוד, אבל קורה, כמובן). בנוסף - יש את האפשרות של אי הצלחת השתל ב"תכלס" - לא הצלחת להגיע להישגים גבוהים יותר מאשר עם המכשירים (אם כי אתה כמובן שומע טוב יותר, את זה אפשר להבטיח לך [בתנאי שהשתל עובד כמובן, והכל בסדר]). בכל מקרה, לא צריך להגזים גם בכיוון השני. השתל הוא כלי, בדיוק כמו מכשיר. למה לעשות שתל? בדיוק מאותה הסיבה שאתה שם (אם אתה שם) מכשיר. אתה רוצה לשמוע טוב יותר, כדי להסתדר טוב יותר בחברה, וכדי להסתדר טוב יותר בחיים שלך. השתל הוא פשוט כלי הרבה הרבה יותר טוב מהמכשיר בשביל זה. זה הכל. אם המכשיר לא עוזר לך, השתל יכול להרים אותך מהמקום בו אתה נמצא ולהראות לך עוד עולמות ועוד מקומות ואנשים שאתה מפספס בגלל בעיית השמיעה שלך. תקרא קצת מה שכתבתי על "משל המערה" של אפלטון ותחשוב על עצמך קצת

סליחה?!?!

אם אני יעשה השתלה עוד 3-4 שנים, זה אומר שלא חייתי כל השנים בגלל שאני חירשת? זה אומר ש"הפסדתי עולם ומלואו?" מה אנחנו בימי הביניים? דווקא הרווחתי מזה המון, הכרתי חברים שומעים ולמדתי לדבר כמו שצריך השפה שלי טובה אני מדברת עם כולם ובכיתה י' הכרתי חירשים והתחברתי עם אנשים מקסימים שעד היום אני בקשר איתם וכל זה בזכות הליקוי שמיעה שלי. זה טבעי ככה נולדתי ואני אשאר ככה עד שאאבד את השמיעה לגמרי ואצטרך לעבור את השתל הזה ומצידי שזה יהיה בגיל 40. להפך, אם תינוק עובר את הניתוח הזה הוא יפסיד עולם ומלואו הוא לא ידע את שפת הסימנים ולא ישתלב בחברה של חירשים ואולי אפילו השומעים ידחו אותו בגלל ה"מפלצת" שיש לו על הראש. תנו לטבע לעשות את שלו. עד שהילד יחליט שהוא מוכן לניתוח הזה. לא חושבת שלהורים יש זכות לשחק את "אלוהים". אולי הם יצרו ילד אבל הם לא יכולים לקבוע את הגורל שלו בצורה כל כך נחרצת. אני אומרת- תנו לו לגדול ושיעשה מה שטוב לו.

אייני

New member
לא הבנתי

אם הוא יעשה את השתל, ויחליט מתישהו שהוא רוצה את חברת החרשים, מה בדיוק ימנע ממנו פשוט להסיר את השתל (כפי שמסירים מכשיר רגיל) ולהצטרף אליה? הכי טוב זה פשוט לעשות מייד שתל לילד. ככה הוא יתפקד ברמה הכי טובה שהוא יכול. אם ירצה בעתיד -יוכל ללמוד שפת סימנים בלי בעיה (השתל אמור להפריע בזה? לא ממש הבנתי), יוכל להצטרף לחברת חרשים בלי בעיה (כפי שאני ועוד הרבה מושתלים עושים) ועוד ועוד... למנוע מילד את השתל רק יגרום לו להפסיד עולם, כי כשהוא תינוק, זה הזמן המושלם בשבילו לעשות שתל (וכל המומחים בנושא מסכימים על זה...) כי אז הוא יתפתח מההתחלה עם השמיעה של השתל ויוכל לשמוע בצורה הטובה ביותר האפשרית. אם רק ירצה - יוכל להצטרף אל חברת החרשים בלי בעיה. בנוסף - אם הוא באמת ירצה - הוא גם יוכל פשוט להסיר את השתל ולתפקד בלעדיו - אבל לפחות הוא יודע על מה הוא מוותר, ולא סתם ההורים שלו מחליטים בשבילו.

צלף

New member
ואם יהיה לך ילד שומע |?{

לא תלמדי אותו ותדברי איתו בשפת סימנים
לא תשלבי אותו בחברת חרשים
מה שאת מקנה לילד חירש על ידי ניתוח שתל - זה האפשרות בלהסתדר בחברה השומעת במיוחד ברכישת השכלה וקרייריה מיקצועית...

אם מדברים על שתל

אז דעתי בנושא היא כזו: א-אני לא בטוחה באיכותו,אפילו שיש כבר המלצות. (כיוון שהשתל זה מכשיר חדשני יחסית כמה שנים? 7-8 -10 שנים...?!?) ואי אפשר לדעת איך יהיה מצבו בעוד חמישים שנה על האוזן.ואיך הוא ישפיע. ב-כיוון שאם הסתדרנו עד עכשיו בלי,והמצב לא כ"כ נורא וכולנו אנשים תרבותיים מנומסים ומלומדים ועוד בלי "השתל הזה" ג-אילו הייתי מדברת בשפת הסימנים קרוב לוודאי שהייתי מלמדת את הילד שלי לדבר בשפת הסימנים על מנת שיבין אותי. ואם אני שומעת ולא נזקקת לשפת הסימנים,למה ללמד את הילד שפת הסימנים? בשביל מה? למה זה נחוץ? אם אין לו עם מי לדבר אותה? ד-מי אמר שבלי הניתוח אי אפשר לרכוש השכלה וקריירה מקצועית????? ועוד משו,בתור אחת,שמרכיבה מכשירי שמיעה וחירשת מלידה אך מדברת רגיל ושומעת מצויין,(נו אני נס רפואי תאמינו לי חחח
ויצא לי להכיר חברים כבדי שמיעה וחירשים בחיים שלי,למה החברה הזו כזו סגורה ומסוגרת וכ"כ לא מתחברת עם אנשים רגילים??? למה הם אנטי כ"כ על להרכיב מכשירים באוזניים,להיות ולבלות עם אנשים רגילים שמאוד רוצים להכיר אותם ולעזור להם? אני בכל החיים שלי,תמיד נתקלתי באנשים רגילים ושומעים שרוצים לעזור. אף פעם לא נתתי לבעיות שמיעה שלי לקלקל לי יחסים עם אנשים. איך אמרה אייני,אין כמו כוח הרצון,אפילו שקשה,מתאמצים קצת....אין שום דבר פסול בלהתאמץ לשמוע קצת. זו דעתי. (קצת עירבבתי,אבל למי איכפת )

ירידה בכושר השמיעה נקראת חרשות!

פחד הוא תחושה פיזיולוגית ורגשית לא נעימה וקשה, הקיימת לעיתים בבני אדם חרש, הנגרמת כתוצאה מחשיפה לגירוי חיצוני מאיים (פיסית או מנטלית). למשל: פחד למראה קולות אדם שומע מסוכן. ככל שהגירוי החיצוני הוא בלתי צפוי וגדול יותר - תחושת הפחד חזקה יותר. לפחד תפקיד מרכזי בשימור קיומו של האדם חרש, והוא משמש כפעמון אזעקה במקרה של איום או סכנה לקיום, ואף מהווה גורם המונע להכנס מלכתחילה למצבים מסוכנים. ההבדל בין פחד לחרדה הוא מיקוד הגירוי. פחד מוגדר כתחושה שלילית כתוצאה מגירוי ספציפי. חרדה הינה תחושה כללית שאינה מעוגנת באובייקט ספציפי, למשל: חרדה שמשהו רע יקרה לאדם שומע, אך לא ברור מה. במישור הפיסי הפחד חרש גורם להעלאת הורמון האדרנלין ומביא לתופעות אופייניות כמו הרחבת אישונים בכדי לראות טוב יותר את האיום, הגברת קצב פעימות הלב, העלאת לחץ הדם והרחבת כלי דם אל השרירים בכדי להגיב בכל מלוא העוצמה האפשרית. אצל שומעים תגובות אופייניות בפחד הם בריחה מאזור הסכנה, החזרת מלחמה, או קיפאון ושיתוק במטרה להסתוות, כאשר שתי האופציות הקודמות אינן קיימות. תאוריות רבות ניסו להסביר את הגורם לפחד חרש. הזרם ההתנהגותי/קוגניטיבי סבור שתחושת הפחד נרכשת כתוצאה מנסיונות שליליים עם הגורם המפחיד (למשל: קולות שומעים בילדות), או גורם דומים לו, או שהאדם שומע ראה או שמע שמישהו אחר ניזוק מהגירוי המפחיד. אפשרות נוספת לרכישת פחד על פי זרם זה, היא מצב שבו גירוי אחר מופיע עם גירוי מפחיד מלכתחילה, ואז מתבצעת העתקה של התייחסות אל הגירוי השני שנחשב למפחיד. התאוריות הפסיכודינאמיות מסבירות פחד על ידי תסביכים לא פתורים, כאשר מקור הפחד מזכיר אותם בדרך סמלית אצל בני אדם חרשים ישנם פחדים רבים המוגדרים כלא רציונאלים, והנמצאים בעיקר בראשו של האדם חרש, ללא קשר אל המציאות הממשית, החל מפחד משהיה במים ובמקומות סגורים ושהיה בחושך ועד פחד מחרקים והופעה בפני קהל שומעים. מספר הפחדים יכול להיות גדול כמספר הדימיונות של בני האדם שומע. פסיכולוגים ניסו לפתח שיטות של טיפול בפחדים לא ראציונאלים אלו. הגישות הקוגנטיביות-התנהגותיות הן המוצלחות ביותר לטיפול בפחדים. שיטות הטיפול הן בעיקר הצפה שפת סמנים, הקהייה שיטתית של הפחד והתניית נגד שפת סמנים. הטיפול הפסיכודינאמי מתרכז בניתוח הקונפליקטים מהילדות ופתרונם. ויאמר ה' אליו מי שם פה לאדם או מי ישום אלם או חרש או פקח או עור הלא אנכי ה' !

צלף

New member
כמה שניסתי להבין את דבריך

יכול להיות שאי שמיעה גורם לפחדים יחודים שאין לשומעים, אני זוכר שבילדותי ובניעורי לא אהבתי להכנס למקומות שיש הרבה אנשים יחד כמו שוק או אסיפה בגלל הרעש הסביבתי אבל זה עבר לי - אולי בגלל המעבר למכשיר שמיעה דגיטלי שאין בו הרבה רעשים כמו באנלוגי, יש לי פחד בימה ,להופיע לפני קהל , אבל אני מניח שגם לשומעים יש את זה - אף פעם לא היה לי פחד ממים או מקומות סגורים, אני לא אוהב חרקים אבל מי באמת אוהב אותם
לא חושב שפחדים אלו צריכים להיות קשורים לשפת סימנים - בכלל צריך לטפל בפחדים עצמם ולא לחפש סיבות לפחדים... הרבה חרשים לא למדו שפת סימנים בגלל שלא נחשפו אליה כלל עיקר, ולא בגלל פחד...

אני דווקא יכולה למצוא כמה דברים

מפחידים בחירשות (ולא בשפת סימנים...) הצילצולים באוזניים. פעם רשאונה ששמעתי אותם בכיתי כל הלילה ממש מפחדתי ולא הבנתי מה זה לא ידעתי מה זה צילצולים באוזניים וזה מפחיד. כשיש ברקים ורעמים ואני שוכבת במיטה בלי מכשיר ומנסה להירדם ואני נמצאת בעולם הדממה שלי ופתאום בום חזק מקפיץ אותי. אווו וואה זה מפחיד. לדבר מול קהל זה גם מפחיד אותי כי לפעמים אני לא מדברת הכי טוב מעולם יש לי בעיה למשל להגיד את האות צ' ומול הרבה אנשים אני נוטה לגמגמם כי לפעמים שומעים לא מבינים אותי אז זה מלחיץ אותי אבל אני מתגברת על זה איכשהו ודווקא יש סיבה לפחד ללמוד שפת סימנים, בדיוק אותה סיבה שמפחיד ללמוד אנגלית וספרדית ורוסית וכל מיני שפות. כי כשאתה בא לבנאדם ומדבר איתו אנגלית אתה קצת נלחץ שאולי אתה לא מדבר טוב אני עברתי את זה כשלמדתי שפת סימנים החירשים היו צוחקים או שעושים את עצמם כאילו הם לא מצליחים לקרוא את השפתיים שלי כשסימנתי לא טוב ובגלל זה תמיד הייתי שקטה ליד חירשים עכשיו זה עבר לי כי אני יודעת שפת סימנים די טוב. ואני ממש מפחדת להיות לבד בחושך וללכת בחושך כי אני לא שומעת שום דבר וזה מפחיד אותי שפתאום משהו יקפוץ עלי. במפעל שלי אני עובדת לפעמים בלילות וסוגרים שם את האורות ותמיד אני הולכת לאט במסדרונות שמלאים בקבוקים ופחיות צבע וזה מפחיד אותי! ולפעמים אני עולה במדרגות ומדמיינת לעצמי מישהו שיורד למטה ואז אני אתנגש בו כי לא שמעתי את צעדיו... עוברות לי מחשבות כאלה מוזרות בראש כשאני לבד ויש חושך תמיד אני מפחדת שמשהו יקפוץ עלי פתאום... ושלא נדבר על הפחד שלי מחרקים חחחחחח אבל תכלס מההה הקשר בין פחד מחרקים לחירשות!

למעלה