טיפים₪₪₪

שמלת תחרה1

Well-known member
הוזמנתם לאירוע בר מצווה, חתונה, ברית.
המלצר הצעיר מגיש לכם את האוכל. סביר להניח שהוא נמצא באולם כבר ארבע שעות לפני שהגעתם. הוא עזר לערוך שולחנות ולהתארגן בקפידה לאירוע. ולבטח ישאר גם לסגירה עד 02:00 לפנות בוקר . יום ארוך ועבודה לא פשוטה.
משאירים טיפ למלצר?
אם כן כמה, ואיך הגעתם לסכום?
אם לא, למה?
FB_IMG_1686840195729.jpg

פולגאר

Well-known member
המלצר הצעיר מגיש לכם את האוכל. סביר להניח שהוא נמצא באולם כבר ארבע שעות לפני שהגעתם. הוא עזר לערוך שולחנות ולהתארגן בקפידה לאירוע. ולבטח ישאר גם לסגירה עד 02:00 לפנות בוקר . יום ארוך ועבודה לא פשוטה.
משאירים טיפ למלצר?
אם לא, למה?
ברור שכן, בדיוק כמו שבמסעדה אשאיר טיפ, אין כל סיבה שבאולם אירועים לא אשאיר.
ברור שהסכום לא יהיה 15% מהמתנה.

SupermanZW

Well-known member
בארה"ב משאירים טיפים?
בארה״ב משאירים את הטיפים הכי גבוהים בעולם, 20% הפך לסטנדרד שם. לעומת זאת, בסין לא חוקי להשאיר טיפ, אפשר להיעצר על כך, וביפאן השארת טיפ נחשבת לאקט מעליב ומשפיל כלפי המלצרים, זה שווה ערך עבורם לטענה שהם לא מקצועיים ושמשאיר הטיפ מרחם עליהם. ברוב אירופה לא מקובל להשאיר טיפ, באיטליה משלמים coperto, שהוא סכום שכל מסעדה קובעת מראש וכלול בחשבון, הסכום הוא קבוע ולא מהווה אחוז כלשהו ממחיר המנות, גם באיטליה טיפ (מעבר לcoperto) לא מקובל. טיפים הפכו מקובלים בישראל בהשפעה אמריקאית, ברוב העולם לא נוהגים לתת טיפ ובתרבויות מזרח אסיה זה אקט מעליב, אך היפאנים הכי נעלבים מזה. בדרום אמריקה טיפים מקובלים רק כאשר מדובר בקבוצה גדולה, הדורשת מאמץ מיוחד מהמלצרים, בודדים וזוגות כאשר אינם חלק מקבוצה גדולה לא משאירים טיפ.

שמלת תחרה1

Well-known member
בארה״ב משאירים את הטיפים הכי גבוהים בעולם, 20% הפך לסטנדרד שם. לעומת זאת, בסין
לא חוקי​
להשאיר טיפ, אפשר להיעצר על כך, וביפאן השארת טיפ נחשבת לאקט מעליב ומשפיל כלפי המלצרים, זה שווה ערך עבורם לטענה שהם לא מקצועיים ושמשאיר הטיפ מרחם עליהם. ברוב אירופה לא מקובל להשאיר טיפ, באיטליה משלמים coperto, שהוא סכום שכל מסעדה קובעת מראש וכלול בחשבון, הסכום הוא קבוע ולא מהווה אחוז כלשהו ממחיר המנות, גם באיטליה טיפ (מעבר לcoperto) לא מקובל. טיפים הפכו מקובלים בישראל בהשפעה אמריקאית, ברוב העולם לא נוהגים לתת טיפ ובתרבויות מזרח אסיה זה אקט מעליב, אך היפאנים הכי נעלבים מזה. בדרום אמריקה טיפים מקובלים רק כאשר מדובר בקבוצה גדולה, הדורשת מאמץ מיוחד מהמלצרים, בודדים וזוגות כאשר אינם חלק מקבוצה גדולה לא משאירים טיפ.​
בישראל המשכורת של המלצרים תלויה בטיפים
:-(
לדעתי זו בושה למסעדות לצפות מהלקוח לממן את המלצרים שלהם.

SupermanZW

Well-known member
בישראל המשכורת של המלצרים תלויה בטיפים
:-(
לדעתי זו בושה למסעדות לצפות מהלקוח לממן את המלצרים שלהם.
גם בארה״ב זה כך. ברוב ארה״ב מותר לשלם למלצרים פחות משכר המינימום והם מאוד תלויים בטיפים. בקנדה יש פרובינציות שבהן מותר לשלם למלצרים פחות משכר המינימום, ברובן אסור, גם בקנדה מקובל לתת טיפים גבוהים (אם כי רק ילידי קנדה נותנים טיפים גבוהים, מהגרים לא), במזרח קנדה 18% מקובל, במערב קנדה 15% מקובל. זה ביחס הפוך למחירים, המחירים במזרח קנדה (למעט אונטריו) נמוכים יותר מבמערב קנדה ובאופן כללי יוקר המחיה נמוך יותר במזרח קנדה (למעט אונטריו), זו אולי הסיבה שבמזרח קנדה נדיבים יותר. אני נוהג בדרך כלל לתת טיפ של 10%, כפי שנהגתי בישראל, אמנם רעיונית אני מתנגד לכך, אך נותן טיפים כדי לא לצאת קמצן. הסינים כצפוי לא נותנים טיפים בכלל אבל מהם גם לא מצפים. מהגרים מאירופה נותנים טיפים סביב ה10% כפשרה בין מה שמקובל היכן שהם חיים למה שנהגו באירופה וגם זו אחת הסיבות שאני משאיר טיפ סביב ה10%.

Harrington

Well-known member
מנהל
משאירים טיפ למלצר?
אם לא, למה?
בדרך כלל לא משאיר טיפים באירועים. מאחל למלצר המסכן המון הצלחה בעבודתו הקשה ויומו הארוך.

Harrington

Well-known member
מנהל
למה אתה עושה דברים בלי לדעת למה? לא נראה לך טפשי?
נראה לי כן (מלשון כנות). שים לב שאני לא עושה משהו בלי לדעת למה, אבל נמנע מלעשות משהו ואני לא יודע למה. דומה אבל לא זהה.

SupermanZW

Well-known member
תלוי בשירות. אם השירות גרוע לא אשאיר טיפ, אם השירות כמצופה, אשאיר $10, אם השירות מדהים אשאיר $20, כל טווח הביניים קיים ואחליט מה הסכום שאשאיר על פי מידת שביעות רצוני מהשירות. הסכומים בדולרים קנדיים ורלוונטים לאירועים בלבד.

שמלת תחרה1

Well-known member
תלוי בשירות. אם השירות גרוע לא אשאיר טיפ, אם השירות כמצופה, אשאיר $10, אם השירות מדהים אשאיר $20, כל טווח הביניים קיים ואחליט מה הסכום שאשאיר על פי מידת שביעות רצוני מהשירות. הסכומים בדולרים קנדיים ורלוונטים לאירועים בלבד.
בכסף ישראלי להשאיר טיפ בשווי 30, 35 ש"ח ?

SupermanZW

Well-known member
בעיניי 20 דולר קנדי גם הרבה עבור טיפ, משאירה 10 ש"ח באולם שמחות, 10 אחוז במסעדה.
אני מסכים איתך, אבל מכיוון שרוב החברים שלי הם ילידי קנדה כאשר אני מוזמן לאירוע יש סיכוי שמי שהזמינו אותי או אנשים שאשב איתם בשולחן שמכירים אותי יראו/ידעו כמה השארתי (כי זה במזומן), חשוב לי לא ליצור לעצמי תדמית של קמצן. אמנם אני חי בנובה סקושה, אבל הרוב כאן לא ממוצא סקוטי, והמבין יבין.

שמלת תחרה1

Well-known member
אני מסכים איתך, אבל מכיוון שרוב החברים שלי הם ילידי קנדה כאשר אני מוזמן לאירוע יש סיכוי שמי שהזמינו אותי או אנשים שאשב איתם בשולחן שמכירים אותי יראו/ידעו כמה השארתי (כי זה במזומן), חשוב לי לא ליצור לעצמי תדמית של קמצן. אמנם אני חי בנובה סקושה, אבל הרוב כאן לא ממוצא סקוטי, והמבין יבין.​
ברומא התנהג כרומאי
:-):

למעלה