לאומיות ?

לאומיות ?

בזמן האחרון נזרקה הצעה שתלמידי ישראל ישירו כל בוקר את המנון המדינה . לא שאני כזה נלהב כל בוקר לעמוד ולשיר , אבל אני לא רואה בזה משהו רע . לעומתי , יש שרואים בדבר הזה תעמולה , פאשיזם ועוד כמה חברים שלהם . ואני שואל למה ? איך בדיוק האנשים האלו הגיעו למסקנה ששירת המנון מדינה בידי מערכת חינוך ישראלית הוא דבר מה של תעמולה . אולי זה הפוך על הפוך?

aviel931

New member
חינוך ממלכתי תפקידו להיות לאומי

ברגע שהממשלה ממנת את בית הספר, היא רוצה להכניס בו דברים שישרתו אותה בעתיד-וגאוה לאומית זה אחד מהם... אני בעד

אתה מסתכל על זה מזווית שאין בה כל קשר

אתה חושב שאם כת השטן תרצה לפתוח בית ספר פרטי ולהעביר את ערכי הכת לילדים רכים זה יהיה בסדר? אני מדבר על הערך , האם יש בעיה שמוסד חינוכי ציבורי יעלה על סדר היום את שירת ההמנון . אני לא מבין למה זה לא בסדר (כי למען האמת , למעט זה שאני עצלן מכדי לעשות את זה - אני חושב שזה יכול רק לעשות טוב).

aviel931

New member
אין בעיה

דבר טוב. ואם יוקם לכת השטן ביצפר זכותם לללמד מה שירצו... רק שלא יצפו לתקצוב מהמדינה

בארבאבא

New member
האמת,אני לא רואה טעם בשירת ההמנון..

לא רואה טעם לשיר שיר שאמור לגרום לי להרגיש שייכת למקום שאני גרה בו.במיוחד ואני לא מעוניינת להרגיש שייכת לפה. לא רואה טעם לשיר את השורה "להיות עם חופשי בארצנו",כשזה לא באמת כך. אגב לאומיות, ראית את הקמפיין החדש והמטופש משהו שיצא עכשיו? הממשלה היקרה שלנו..אין כסף לחינוך,אבל יש להתבוללות!

את לא חושבת

ששירת ההימנון היא חלק מהלאומיות שלך בישראל ? חלק מההיסטוריה שלך? ביטוי משותף לכל היהודים והזיקה לארץ ישראל? חלק מהחזון של הרצל , חלק ההעבודה המדותפת של ניצולי שואה ושל יהודים שחוו התנקלויות מצד אוכלוסיות ושלטונות במדינות אחרות ? האם יש בעיה של חינוך ילדים לפי ערכים שכאלו? האם הרצון הפרטי שלך לא להרגיש שייכת צריך להיות בעל ערך בקולקטיב גדול יותר? אני מאוד לא מבין את העמדה , כאילו ההמנון הוא חלק מתעמולה שאמורה להשפיע על היהודים שבארץ להרגיש חופשיים בארצם? האם החופש שאת תופשת הוא בהכרח החופש של הכלל ? ציונות היא כבר לא ערך חיובי? (אני אבין אם לא תעני על כל השאלות XD)

בארבאבא

New member
אענה על הכל!

אני מסתכלת על ישראל של היום. אני מתביישת בזה שאני שייכת לישראל של היום. אני מתביישת בזה שניצולי שואה רעבים ללחם,והממשלה לא עושה כלום. אני מתביישת באלימות,בגזענות,בשחיתות,בחוסר הכבוד שיש פה. ולכן אני לא רואה טעם בלשיר את ההמנון שלנו.אני לא מרגישה מחוברת לפה, ולא מעוניינת להרגיש מחוברת לישראל של היום. אני לא אומרת שבמקומות אחרים טוב יותר,זה הרי ידוע שהפכנו לעולם מושחת.אבל זו הארץ שלי,ונורא מה שהולך פה. ואין בעיה בעיניי שיחנכו לציונות ואהבת הארץ,אבל צריך שייתנו סיבות לאהוב אותה.לא? אני חושבת שברגע שיחנכו אותנו לכבד,להיות סובלניים,להיות חברה טובה יותר,ככה גם יותר נאהב את הארץ. אם יחזירו לך חיילים שמתענים בשבי,נאהב את הארץ,נרצה ללחום בשבילה.לא?לא נרגיש שמפקירים אותנו.. לצערי,אנחנו עם חופשי במובן הרע של המילה.. אנו מרשים לעצמנו לעשות ככל העולה על רוחנו,מפני שאנו יודעים שלא יעשו עם זה כלום. אנס יודע שאחרי שנתיים,הוא ייצא לחופשי.חבר כנסת יודעת שלא יעשו לו הרבה אם יתפסו אותו לוקח קצת כסף. הבטיחו לנו ארץ זבת חלב ודבש,הבטיחו לנו את מדינת היהודים הטובה. הבטיחו והבטיחו והבטיחו.איפה זה עכשיו? אתה באמת מרגיש שאתה יכול לחבר בין ההמנון למצב של הארץ כיום?

aviel931

New member
את יודעת

אם תסתכלי על המשפחה שלל תגלי שאבא שלך לא הכי חכם בעולם וגם קצת מקריח ויש לו כרס שאמא שלך לא נראית בת 18 וגם לא הכי הכי משכילה שאחיך לא בדיוק הילד המקובל וגם לא מנומס או טוב במיוחד.... אבל זו עדייןן המשפחה שלך קח גם המדינה "הבטיחו לנו ארץ זבת חלב ודבש,הבטיחו לנו את מדינת היהודים הטובה. הבטיחו והבטיחו והבטיחו.איפה זה עכשיו?" אף אחד לא חיב לך כלום את חיבת למדינה לא היא לך. בלעדיה הית קבורה אחרי פוגרום

בארבאבא

New member
אז אני יכולה לרצוח אותך?

לגנוב ממך?לאנוס אותך? גם איתה,ילדה בת 4 נקברת בירקון. נכון,לא הכל מושלם. אבל לא הכל מושלם,אומר מצב כלכלי רעוע מעט,זה לא אומר רציחות,שחיתויות,אונס,גניבה.אתה רוצה לומר לי שאתה מוכן להשלים עם המצב כיום,העיקר שאתה חי פה?!

aviel931

New member
צריך לתקן

וה חלק מהתיקון. משמעת, ערכים לאומיים. לא הכל מושלם.אבל אסור לותר, בכל זאת אין לנו ארץ אחרת

בארבאבא

New member
התיקון לא מתחיל בהמנון.

תראה,זה מה שכתבתי בהודעה הקודמת שלי.. גם במקומות אחרים לא חסר חרא,אני בטוחה בזה. אבל עדיין..צריך להסתכל על הסביבה שלך,ולא על הצלחת של האחרים.

בארבאבא

New member
ילדים ילמדו לאהוב יותר את ארץ ישראל

אם יראו להם אותה. תראה את ההבדל בין ילדי קיבוצים\מושבים וילדי העיר. הערכים של ילד מהקיבוץ\מושב שונים לגמרי מאלו של ילד שנולד וגדל בעיר. הם יותר מחוברים לארץ,הם מכירים אותה יותר,ובגלל זה גם יש יותר שמשרתים בצבא. בתחילת שנה שעברה,הייתי במיונים של החברה להגנת הטבע.. אתה יודע כמה נבוכה הייתי?מי שנולד בקיבוץ או מושב,עושה לפני השירות הצבא שנת שירות. והם מכירים כל כך טוב את הארץ,והם מוכנים לעשות הכל. אם יחנכו אותנו,כמו שמחנכים אותם,אולי זה ילך יותר טוב.

ההמנון הוא לא ביטוי של ישראל של היום

בדיוק כמו שהוא לא היה ביטוי של ישראל לפני הקמתה . אני חושב שאת נוטה לחשוב ככה כי את מסתכלת על יחסי האזרח והמדינה כיחסי גומלין של תן וקבל . אך לא כך הדבר . בטח לא כשמדברים על המנון או ערכים . את מבינה , כשאני חושב על ההמנון אני לא אומר "או! איזו ארץ נפלאה יש לי עכשיו! או! כמה טוב פה עם כל העבריינים שיושבים על המדרכה! או איזה כיף שבארצי שרים וחברי כנסת יושבים בבית הסוהר , וגם זה כי כנראה לא הספיקו לשחד מישהו שלא יחשוף את סודם , או! כמה נפלא..". כשאני שר את ההמנון אני רואה לנגד עני את הרצל (לא באמת , אבל זרמי P; ) את החלוצים , את אלו שרצו לבנות מדינה טובה , בעלת ערכים , שיוויונית שבה כולם תורמים וכולם חיים בטוב . מדינה שכן קשורה למנהגים העתיקים שלה , מדינה ללאום היהודי , לאום נרדף , אך כזה שתמיד היה יחד ודאג אחד לשני - גם מעבר לגבעות וימים. אז שאני שר את ההמנון אני מרגיש רע , אני מרגיש צביטה בלב - כי אני רואה לאן הגענו. איזה שפל נמוך של מדרגה . וזה , דווקא זה אומר לי שאני חייב להישאר בארץ , שאני כן רואה את עצמי חלק מהחלום הציוני של בניית חברה צודקת . אם זה בפוליטיקה ואם זה באלף ואחת דרכים אחרות . זה מה שההמנון עושה לי (אוי כמה שאני מושפע מהמסע לפולין , שאני אהיה לי בריא). אז כן , אני רואה לנכון שההמנון ודגל המדינה תלוים בבתי ספר - כן , זה אני , זה אנחנו . קל לשפוט מדינה, קשה להסתכל שיש לה כל כך הרבה בעיות . אנחנו לא עשירים באף משאב טבעי ויחד עם זאת מוקפים אויבים כה רבים שהיו מוכנים לבעוט אישית לכל אחד ואחד מאיתנו בישבנו לעבר הים . שנחזור לאירופה, מאיפה שבאנו . אבל זה אולי תירוץ , אני לא מצדיק את המצב של ימינו , שלא יובן נכון . מה שכן , כשאני חושב על ערך אני חושב על שיפור , אני חושב על מה שחשוב לי והוא לא המדינה , אלא הלאום שלי ומה המצב שלו . אני לא מתבייש להגיד שאני חלק מהלאום היהודי, על אף כל הרפש שבו . מפה אני רוצה לתקן , הערכים רק מקנים לי את מה חשוב - החברה , השיוויוניות , הצדק. עכשיו את מבינה למה אני לא רואה בעיה בשירת ההמנון בבתי ספר ציבוריים שצרכים בעצם, לחנך? .. זה לפחות משהו , גם אם רק חלק ממשמעת ומשהו ש"חייבים לעשות".

בארבאבא

New member
לזה התכוונתי.

אולי לא הסברתי את עצמי טוב מספיק.. אבל כן,יש צביטה בלב בכלפעם שאני חושבת על ההמנון,ולכן לא רואה לנכון לשיר אותו בתקופה זו. אני חושבת שצריכים לחנך בדרך אחרת,ראה את התגובה שכתבתי לאביאל. השינוי צריך לבוא מאיתנו,למה שלא נעשה משהו?

נכון , זה לא אומר ששירת ההמנון לא יכולה לגרום

לנו עצמו להשתנות מרצוננו . בכל זאת , זה גם סוג של חינוך, לא?

בארבאבא

New member
לא יודעת עד כמה מועיל..

אולי נתחיל בזה שילמדו את הילדים את ההמנון.

נכון ..

את יודעת בלי לפתוח ויקיפדיה או להריץ בגוגל מה המשמעות של המילה 'הומיה' בתקווה? בכל אופן, עדיין לא הסברת למה שירת ההמנון היא שלילית ולא נכונה.

בארבאבא

New member
כי זה לא מה שיגרום לך להרגיש מחובר

ובעל ערכים ציוניים.ברגע שיאמרו לך "מעכשיו,אתה תעשה את זה בכל בוקר!" אתה לא תרצה. אני חושבת שיפתחו לזה עוד יותר אנטי. והסברתי לך למה אני אישית לא אהיה מוכנה לשיר את זה. והומיה זה מלשון הומֶה..לא?

noamgk

New member
../images/Emo45.gif

הפתרון הוא בחינוך למסורת ולערכים יהודיים, ולא בשינון טכני של ההמנון. מספיק שישירו אותו בטקסי הזיכרון, ביום העצמאות וביום ירושלים (שיש כבר בתי ספר שהפסיקו לחגוג).

למעלה