מחוננים וצבא - מאמר

מצב
הנושא נעול.
מחוננים וצבא - מאמר

מחוננים וצבא - מאמר
לתשומת לבכם, עלה למאמרים מאמר חדש על "מחוננים וצבא". קריאה נעימה

תודה ../images/Emo13.gif מקווה שזה עזר לך

קחי בחשבון
שהרבה מאוד אנשים ייפגעו מהרבה מאוד דברים שכתבת שם. אבל המאמר מאוד, מאוד אינפורמטיבי, קבלי
תודה
מקווה שזה עזר לך
ובחיי שאני לא רואה ממה יש להיפגע פה. יחד עם זאת, אפשר להיפגע מעובדות מציאות כמו זו שהשמש זורחת. צוצון נשאר ברצון (תגידו לי שלא רק אני שמעתי את הסיפור הזה כשהייתי קטנה)...

Navva

New member
"ממה יש להיפגע פה..." - הסבר

תודה
מקווה שזה עזר לך
ובחיי שאני לא רואה ממה יש להיפגע פה. יחד עם זאת, אפשר להיפגע מעובדות מציאות כמו זו שהשמש זורחת. צוצון נשאר ברצון (תגידו לי שלא רק אני שמעתי את הסיפור הזה כשהייתי קטנה)...
הפרטים אומנם פרטים אינפורמטיביים. אבל הגישה בעיקר בפתיחה גורמת לקורא להרגיש לא טוב. מה שכתבת נכון לכל מלש"ב. אותי למדו שהצבא הוא לא התוכנית "לבקשתך" ושיש צרכים של המערכת. מה שנכון לאורך כל החיים גם בשוק העבודה. הגישה הזו צריכה להיות בכל ההכונה לילדים מכוננים.

נראה אם זה מה שתגידי

הפרטים אומנם פרטים אינפורמטיביים. אבל הגישה בעיקר בפתיחה גורמת לקורא להרגיש לא טוב. מה שכתבת נכון לכל מלש"ב. אותי למדו שהצבא הוא לא התוכנית "לבקשתך" ושיש צרכים של המערכת. מה שנכון לאורך כל החיים גם בשוק העבודה. הגישה הזו צריכה להיות בכל ההכונה לילדים מכוננים.
נראה אם זה מה שתגידי
כשהילדים שלך (מחוננים או לא מחוננים) יגיעו לצבא ויתקעו אותם בתפקיד שיאמלל להם (וכתוצאה מכך, גם לך) את החיים. גם להם תגידי "מה לעשות, אלה הצרכים של המערכת"? אם התשובה לשאלה היא "כן", אז אני שמחה שאת לא אמא שלי... אם השיבוצים בבקו"ם היו מתבצעים בקצת יותר חכמה וקצת יותר בהתאם לרצונות ולכישורים של החיילים העתידיים, וכן, היה קצת יותר "תוכנית לבקשתך", כוווולם היו מרוויחים מכך. אבל זה לא ככה, וכאשר התוכנות שקובעות את השיבוצים בבקו"ם הן הכי פרימיטיביות שיש (סליחה, כמעט הכי פרימיטיביות. עדיין יש את האנשים שיושבים מולם...) גורמות לכך שגם אנשים עם יכולות ממוצעות שבוזים עד עמקי נשמתם, הרי שברור שמחוננים (ובעיקר כאלה שהראו קשיי הסתגלות עם השנים) סובלים פי כמה וכמה. ורגע, אל תגידי לי, עכשיו בטח מגיעות האמירות ש"בחיים לא הכל תמיד מסתדר כמו שרוצים" ו"צריך להתמודד גם עם מצבים קשים בחיים", נכון. ואני מבטיחה לך שזה לא כיף להפוך מסטודנטית שנמצאת צפונה ל9 באופן מובהק לבוגרת שנלחמת בשיניים על מנת להגיע ללימודים המתקדמים שהיא רוצה. גם לא יותר מדי כיף להיות בשגרה של תחרויות מה שאומר שגרה של לחץ ואימה מפני הפסד שכאשר זה מגיע הכל בכלל נראה כמו סוף העולם. אבל באלו יש טעם, כי ההשכלה שווה את המאמץ ותחושת המתיקות של נצחון שווה את הכל. אבל שגרה שכל מהותה היא לאמלל לא שווה כלום ולא תורמת לאף אחד.

ציפי ג

New member
אני יוצאת מתוך נקודת הנחה

נראה אם זה מה שתגידי
כשהילדים שלך (מחוננים או לא מחוננים) יגיעו לצבא ויתקעו אותם בתפקיד שיאמלל להם (וכתוצאה מכך, גם לך) את החיים. גם להם תגידי "מה לעשות, אלה הצרכים של המערכת"? אם התשובה לשאלה היא "כן", אז אני שמחה שאת לא אמא שלי... אם השיבוצים בבקו"ם היו מתבצעים בקצת יותר חכמה וקצת יותר בהתאם לרצונות ולכישורים של החיילים העתידיים, וכן, היה קצת יותר "תוכנית לבקשתך", כוווולם היו מרוויחים מכך. אבל זה לא ככה, וכאשר התוכנות שקובעות את השיבוצים בבקו"ם הן הכי פרימיטיביות שיש (סליחה, כמעט הכי פרימיטיביות. עדיין יש את האנשים שיושבים מולם...) גורמות לכך שגם אנשים עם יכולות ממוצעות שבוזים עד עמקי נשמתם, הרי שברור שמחוננים (ובעיקר כאלה שהראו קשיי הסתגלות עם השנים) סובלים פי כמה וכמה. ורגע, אל תגידי לי, עכשיו בטח מגיעות האמירות ש"בחיים לא הכל תמיד מסתדר כמו שרוצים" ו"צריך להתמודד גם עם מצבים קשים בחיים", נכון. ואני מבטיחה לך שזה לא כיף להפוך מסטודנטית שנמצאת צפונה ל9 באופן מובהק לבוגרת שנלחמת בשיניים על מנת להגיע ללימודים המתקדמים שהיא רוצה. גם לא יותר מדי כיף להיות בשגרה של תחרויות מה שאומר שגרה של לחץ ואימה מפני הפסד שכאשר זה מגיע הכל בכלל נראה כמו סוף העולם. אבל באלו יש טעם, כי ההשכלה שווה את המאמץ ותחושת המתיקות של נצחון שווה את הכל. אבל שגרה שכל מהותה היא לאמלל לא שווה כלום ולא תורמת לאף אחד.
שילדי, כשיגויסו, ילכו לשרת את העם והמדינה ולא את עצמם. גם אם זה לא ינצל במאה אחוז את כישוריהם השכלים.

Kalla

New member
../images/Emo45.gif

שילדי, כשיגויסו, ילכו לשרת את העם והמדינה ולא את עצמם. גם אם זה לא ינצל במאה אחוז את כישוריהם השכלים.

ברור שרצוי ויש לשאוב למיצוי הפוטנציאל גם בצבא. בשביל זה, אגב, יש תלפיות, עתודה ותוכניות נוספות. אך אם מסיבה כלשהי זה לא יסתדר, אני לא רואה ברירה אלא לחרוק שיניים ולעבור את השירות.

גם יכול להיות מצב

ברור שרצוי ויש לשאוב למיצוי הפוטנציאל גם בצבא. בשביל זה, אגב, יש תלפיות, עתודה ותוכניות נוספות. אך אם מסיבה כלשהי זה לא יסתדר, אני לא רואה ברירה אלא לחרוק שיניים ולעבור את השירות.
גם יכול להיות מצב
שבו בחור/ה שיש להם כישורים שכליים מדהימים, הם בעלי כישורים נוספים שיכולים לתרום למדינה יפה מאוד. המדינה היא זו שמחליטה אלו מהכישורים היא מעדיפיה לנצל.

Kalla

New member
לא אמרתי אחרת.

גם יכול להיות מצב
שבו בחור/ה שיש להם כישורים שכליים מדהימים, הם בעלי כישורים נוספים שיכולים לתרום למדינה יפה מאוד. המדינה היא זו שמחליטה אלו מהכישורים היא מעדיפיה לנצל.
לא אמרתי אחרת.
אצלי בכיתה שלמדתי (מתמטית-מדעית) למדו המון ילדים מוכשרים ביותר עד מחוננים. רובם מיוזמתם לא הלכו לעתודה, אלא לקורסים קרביים.

Kalla

New member
הכל נכון

גם יכול להיות מצב
הכל נכון
רק לפעמים המערכת מטומטמת וחבל. אך עדיין לא ניתן להסתדר בלעדיה בכלל, ולכן גם אם היא טועה אין ברירה בסופו של דבר אלא לקבל את זה.

מימוש עצמי?

במחיר אי מימוש עצמי
התפקיד של החייל הוא לשרת את המולדת ולא ההיפך.
מימוש עצמי?
גדול עלי, גם על הצבא... הצבא אמנם יכול להיות, לפעמים, קרש קפיצה לאזרחות אבל זה רק בגדר בונוס. על מנת לשרת את המדינה בצורה הטובה ביותר (נתפשר על "סבירה"? ) החייל צריך להיות בתפקיד ובסביבה שמתאימים לו לפחות לרמה שהוא לא יהיה שבוז על מדים שרק יעסיק בלי סוף את הקב"ן ביחידה. במיוחד אם מדובר בחייל אשר בתור ילד ונער היה בעל צרכים מיוחדים.

קים דיל

New member
אין סיבה להתלהב מהאקדמיה

נראה אם זה מה שתגידי
אין סיבה להתלהב מהאקדמיה
האוניברסיטה - מוסד לאנשים שלא הפנימו את הצבא. עוד התחייבות לשלוש שנים לפחות, כמעט ללא תמורה ראויה לשמה. אין למחונן שום סיבה טובה להצטרף למנגנון הבינוניות עתיר המסדרונות, אלא אם ברצונו לרכוש מקצוע (הנדסה, מדעי המחשב, משפטים). רצונך לדעת - עשה זאת בעצמך! הטעם היחיד ללימודים אקדמיים הוא השיקול הפיננסי,והלא לשם כך הוקמה אוניברסיטת לטביה. חבל לכלות את שנותיכם הטובות ביותר בעוד מסגרת שנועדה לרבע אתכם, פרי מוחם הקודח של פקידי משרד החינוך/ הביטחון ותאומיהם הרוחניים במעלה הדורות. דלגו על ים הלחצים החברתיים שמסביבכם, ואולי עוד יצא מכם משהו פעם. קים

m43

New member
האקדמיה מיותרת?רק בזבוז זמן וניצול?

אין סיבה להתלהב מהאקדמיה
האוניברסיטה - מוסד לאנשים שלא הפנימו את הצבא. עוד התחייבות לשלוש שנים לפחות, כמעט ללא תמורה ראויה לשמה. אין למחונן שום סיבה טובה להצטרף למנגנון הבינוניות עתיר המסדרונות, אלא אם ברצונו לרכוש מקצוע (הנדסה, מדעי המחשב, משפטים). רצונך לדעת - עשה זאת בעצמך! הטעם היחיד ללימודים אקדמיים הוא השיקול הפיננסי,והלא לשם כך הוקמה אוניברסיטת לטביה. חבל לכלות את שנותיכם הטובות ביותר בעוד מסגרת שנועדה לרבע אתכם, פרי מוחם הקודח של פקידי משרד החינוך/ הביטחון ותאומיהם הרוחניים במעלה הדורות. דלגו על ים הלחצים החברתיים שמסביבכם, ואולי עוד יצא מכם משהו פעם. קים
האקדמיה מיותרת?רק בזבוז זמן וניצול?

למה להכליל?

אין סיבה להתלהב מהאקדמיה
למה להכליל?
תקופת לימודי התואר הראשון שלי הייתה הטובה בחיי!

קים דיל

New member
הסתייגות קטנה

מחוננים וצבא - מאמר
הסתייגות קטנה
הסתייגות קטנה ומשמעותית: בניגוד לנכתב, לא מומלץ בשום פנים ואופן לפנות לקב"ן בטרם הגיוס - רבים וטובים נפלו בפח הזה. מוטב לקבוע פגישה עם קצין מיון או עם מפקד לשכת הגיוס. הוראות אלו נכתבו בדם. קים

אין שום סיבה ליפול בשום פח

הסתייגות קטנה
הסתייגות קטנה ומשמעותית: בניגוד לנכתב, לא מומלץ בשום פנים ואופן לפנות לקב"ן בטרם הגיוס - רבים וטובים נפלו בפח הזה. מוטב לקבוע פגישה עם קצין מיון או עם מפקד לשכת הגיוס. הוראות אלו נכתבו בדם. קים
אין שום סיבה ליפול בשום פח
בהנחה שאתה מדבר על הפטור משירות קרבי, הקב"ן הוא היחיד שיכול להעניק פטור שכזה. הפטור שמעניק הקב"ן (סעיף קה"ס) לא פוגע בשום צורה בהמשך השירות (וגם איננו מוריד פרופיל). לקבוע פגישה עם מפקד לשכת הגיוס... בהינתן הנסיון שלי עם גברת סגן אלוף מפקדת לשכת הגיוס ממש לא ברור לי אם לצחוק או לבכות נוכח אמירה זו...

daniela21

New member
מאמר מענין מאוד

מחוננים וצבא - מאמר
מאמר מענין מאוד
מזכיר לי את התקופה שאני הייתי חיילת..... הסיפור שלי עם הצבא התחיל ברגל שמאל ביום שבו ביררתי את הפרופיל וגיליתי שקיבלתי פרופיל 45 על דיסלקציה חמורה ובעיות מוטוריות, שלא היו ולא נבראו. כמובן שחששתי מאוד כי התפקיד היחיד שיציאו לי עם ליקויים כאלה יסתכם בש.ג. (פקידה לא הייתי מקבלת ובעיות מוטוריות קשות אפילו לא יתרמו למטבח..). אחרי מלחמות התשה ונסיעות ללשכת הגיוס פעמיים בחודש, תוקן סעיף הליקוי והוחלף בליקוי רפואי שונה, אך לפחות נכון. כעת עם קב"א 56 ושאיפות להיות מינימום הרמטכ"ל הבא, הגיעה המנילה המאכזבת, עם תפקידים משעממים (בעיני 99% מהתקפידים בצה"ל משעממים). הלכתי לבחינות בממר"ם ומשם, במקום לשרת בחיל הקשר - ישר ליחידת המחשוב של חיל המודיעין. שנה שלמה הוקדשה לקורסים משעממים, ושירות צבאי + קבע לאיתור בעיות במחשבים ותיקונם. מה אומר? אולי עדיף על פני יתר התפקידים המוצעים לבנות, אך סלחו לי מראש על הגישה, בזבזתי את זמני בצה"ל ואני חשה שכך גם יתר מכרי. אולי השתנתי לטובה בצבא, אולי צברתי יותר ביטחון, אבל הרגשתי שיכולתי לקדם את עצמי יותר ולא לשרוף את זמני בתפקיד שממילא אני לא מתעתדת להמשיך בו ולכן - כשהציעו לי לחתום קבע לעוד 5 שנים ולצאת לקורס תכנות, ברחתי כל עוד נפשי בי..... וכאן תם הרומן עם צבא הגנה לישראל. נועה, לדעתי עשית את הדבר הכי נכון, כשלא התגייסת לצה"ל. צה"ל לא זקוק לחיילים שאפתנים עם יכולות גבוהות כשלך, מהסיבה הפשוטה שהמערכת יותר מידי נכה ומקובעת. אני מאמינה שמי שבחר לשרת בצבא - צריך להיות גאה בעצומ ומי שמרגיש שהצבא לא יתרום לו ורק יזיק - לא צריך להתגייס, בראש ובראשונה, כי הטובה האישית שלו חשובה הרבה יותר מה"צרכים של המערכת".

מצב
הנושא נעול.
למעלה