סיפור קצר למוצאי שבת על עטור מצחך

meital91

New member
סיפור קצר למוצאי שבת על עטור מצחך

את השיר היפהפה הזה שהיה די תחילתה של הקריירה של יהודית,הכרתי בנסיבות הזויות... זה היה השיר הראשון שלמדנו בספרות מגמה בתחילת התיכון כיתה י'(ספרות מוגבר) ניתחנו כל מילה של השיר הזה כל המשמעויות שלו הכל,ותוך כדי חשבתי לעצמי איזה שיר אהבה יפה זה... נבחנו עליו גם בבחינת הבגרות. יום אחד המורה הביא לנו את השיר בטייפ,זה היה ממש ממש יפה. כשהגעתי הבייתה נכנסתי ל-youtube אמרתי אולי יש לו קליפ ורק אהבתי יותר.... זה בערך מה שגרם לי להתחיל לשמוע ת השירים הנפלאים של יהודית כי אחרי שראיתי אותה שם אז נכנסתי לעוד ועוד קישורים ואז הצטרפתי לכאן ומאז גם אני כבר התמכרתי חח עכשיו כשאני שומעת את השיר זה ממש מוזר כי אני מתחילה באופן אוטומתי לנתח אותו ולפעמים אני רוצה לשמוע אותו פשוט כשיר... זהו סתם רציתי לשתף שיהיה לכולנו שבוע נפלא וחג שמח!

lia לייה

New member
לא יודעת אם אני שמחה או מבואסת שאני לא לומדת

אותו בספרות מוגבר..

meital91

New member
חח את לומדת ספרות מוגבר?יש לזה יתרונות וחסרונ

וחסרונות מצד אחד זה מעניין לנתח ולחשוב מה חשב המשורר במקרה הזה אברהם חלפי כשכתב את זה,ולהבין גם יותר טוב את השיר. מצד שני זה מקבע אותך על משהו אחד ולא נותן לך אפשרות לחשוב על כיוון אחר,ולךפעמים גם קשה פשוט להנות מהשיר בלי לנתח אותו חח

ToMeTiN

New member
איזו דרך יפה להגיע אל יהודית

אשמח לקרוא אילו משמעויות והסברים המורה שלך נתנה לשיר:)

meital91

New member
אני אשמח לכתוב כותבת פה

אני רק שוב אומרת שחוק ראשון בספרות זה שכל אחד מפרש אחרת,הבעיה היא כשלומדים את זה לבגרות אז אפשר מעט מאד לכתוב דברים שאני חשבתי ויתר מידע שלומדים.... עטור מצחך זהב שחור/אברהם חלפי אז כבר בכותרת יש כמו שנקרא בשפה הספרותית אוקסימורון-ביטוי ספרותי שמכיל ניגודים,מפני שכיצד זהב הוא שחור?הכוונה היא לשערה(שיער)של האישה. זהו שיר אהבה של הדובר לאישה והאדרה(להאדיר לפאר)את דמותה של האישה לכן גם שם השיר הוא עם ניגוד כזה. בבית הראשון של השיר הדובר מדגיש את רוחניותה של האישה:הוא מתאר את מצחה ועיניה,בתיאורים של זהב ואור,אולם בבית השני יש רמזים למיניותה של האישה:חלוקה הוורוד לעת ליל. למרות שהדובר מתפעל מהטוהר של האישה,הוא לא מוכן להסתפק ביחסים אפלטונים של ידידות בלבד.הוא לא רוצה להתייחס אליה כאח או נזיר המתפעל מדמותו של מלאך,הוא לא רוצה להתייחס אליה כיישות רוחנית בעוד שמולו עומדת אישה בשר ודם. בית רביעי:הדובר אוהב את האישה וחולם שהיא תהיה שלו ומזמין אותה לפסוע על "מרבד חלומו" וכך היא תתקרב אליו הנפש הכלואה בין קירות ביתה זוהי מטאפורה לנפש שלו שהוא השאיר אצלה.הוא אומר שגם שהוא עוזב את ביתה הנפש נשארת כי היא אינה מסוגלת להיפרד ממנהת זהו שיר מעגלי שמתחיל ומסתיים באותו משפט,אולם המשמעות משתנה,בתחילת השיר המילים "עטור מצחך זהב שחור" מדגישות את רוחניותה של האישה את היותה רחוקה וקשה להשגה.אולם בסוף השיר המילים חוזרות לאחר שהדובר מנשק את מצחה העטור זהב שחור. כל השיר יש תיאורים שלו כקרוב אליה וכרחוק בהדרגה זה בא לתאר שגם כשהוא קרוב אליה הוא רחוק ממנה ולהפך כשהוא רחוק ממנה הוא גם קרוב אליה,אך כמה שינסה להתקרב הוא לא יגיע אליה. אולם גם בסוף השיר הוא לא באמת מתייחד עם האישה,השיר מתאר את מחשבותיו ורצונותיו אך הכל בעצם קורה בחלומו,מתחילת עד סוף השיר הוא לא באמת פגש את האישה אלא רק חלם את הכל. כשאני קראתי את השיר ראיתי בו בעיקר האדרה ואהבה אדירה לאישה שהוא מחזר אחריה במהלך כל השיר,שהוא מכיר אותה היטב שחשוב לו לדעת מה היא אוהבת כי היא חשובה לו,ושלבסוף היא באמת נענית לחיזוריו ובאה אליו. המשפט שהכי אהבתי הוא:"פרוש חלומי כמרבד לרגלייך" יש משהו מאד מיוחד והרבה קסם במשפט הזה. איך את פירשת את השיר?(או כל מי שרוצה...) מקווה שלא קלקלתי לך את השיר...

ToMeTiN

New member
תודה רבה

הפירוש הזה מתחבר לחשד שאברהם חלפי היה מאוהב באשת חברו, מעניין מה בא קודם:) לא קלקלת לי אותו, אני לא אוהבת את השיר. יודעת שהמילים יפות, המנגינה עוד יותר אבל לא מתעורר אצלי שום רגש ממנו. אולי בגלל שהוא דיי טחון/לעוס/כל מילה לבחירה, או לפחות הביצוע של אריק, עם של יהודית אני עוד מסתדרת:)

meital91

New member
חח מעניין לדעת...

האמת שגם אצלי הוא לא מהנוגעים ביותר שירים שמאד נגעו בי הם:"מילה טובה" "שבתות וחגים"עם העוצמת רגש שלו. "שיר ללא שם"ורבים רבים אחרים...

למעלה