עוזי משולם

אוֹחַ

New member
עוזי משולם

כילד, אהבתי לשמוע את הדרשות שלו בביכ"נ. הן היו לא שגרתיות, כמו שמראהו ולבושו היו לא שגרתיים, יחסית לדרשנים האחרים שעברו בסך.
הוא גדל באותו רחוב בו גדלתי אני, במרחק של בתים ספורים מבית הורי. היה גדול ממני בכשנות דור, כך שהתמונה הראשונה שיש לי ממנו כילד, הוא של בחור צעיר, נמרץ וחייכן, שחולף על פנינו, הילדים הקטנים בשכונה, בהליכה מהירה, נושא תיק ג'יימס-בונד. לנו הקטנים אמרו שהוא מורה. מודל לחיקוי.

כנער, הוא היה אמיץ וכריזמטי. אמרו שיש לו חגורה שחורה בקראטה, אבל כמו שאר הדברים שאמרו עליו - לך תדע... מה שכן, אני יודע שהוא "עמד בפרץ" בלא מעט עימותים שהיו עם חבר'ה משכונות אחרות. הבנתי שדי היה בכך שהוא נעמד מרחוק מול החבורה שבאה לסגור עניינים, וכבר הם היו מתקפלים.

הדרשות שלו בביכ"נ כמעט אף פעם לא עברו בשקט. התימנים הזקנים לא קיבלו אותו. אינני יודע אם זה משום "אין נביא בעירו", או שהוא פרט להם על מיתרים לא נכונים. ואולי סתם לא היתה להם סבלנות, ועליו אפשר לצעוק כי הוא כולה הבן של דוד, ולא מישהו מבחוץ.
אני יכול לשער שעוד בעיה שהיתה להם איתו היא המקורות מהם ינק - הוא למד תורה אצל הרב חיים סינוואני, שהיה סבו החורג והתגורר ביהוד. הזקנים בביהכ"נ שלנו דגלו בדת מאוד פרקטית. לא זכורים לי קמעות ולחשים (כשהגבאי רצה לנקום בחזן, הוא עשה זאת באופן פיזי). כנראה שאבק ה"מקובלוּת" שהביא איתו מהסבא ביהוד לא בא להם טוב.

"כוכבו דרך" כשהייתי בצבא. חזרתי לחופשה, ושמעתי על בקבוקי תבערה, ומסוקים. אתה רואה בטלוויזיה פרצופים מוכרים, נעצרים ע"י השוטרים. ואתה אומר "ווי! זה הבן של זה, וזה אח של זאת... מה נסגר איתם? כולם התחרפנו??" זה היה משהו בין מדאיג למגוחך...

ילדים שהכרתי הלכו אחריו כשבגרו. כמעט כולם חזרו לשפיות. מעטים מאוד נשארו חסידים שלו עד היום.

ליבי ליבי על אימו ואחיו (אביו כבר לא בין החיים), שבעל כורחם נזרקו לקלחת הזאת, והם נושאים את ריח התבשיל כצלקות בנפשם ובחייהם. איש לא ניכה.

יהי זכרו ברוך!

גרי רשף

New member
אם כך - לא הבנתי..

הוא היה הדרשן או הבריון של השכונה?
זה ש"כולם מפחדים ממנו" אינו הופך לדרשן או לבעל פונקצייה בבית הכנסת.
איך הוא הגיע לזה?
ובכלל- מה גרם לו להתחרפן (או שהוא מלכתחילה היה כזה)?

אוֹחַ

New member
איפה כתבתי שהוא היה הבריון של השכונה?

טוב, זה קצת אשמתי, אז אני אפרט ואסביר.

ראשית, לא הכרתיו כנער, וכבר כתבתי שכמעט שנות דור מפרידות בינינו.
מה שסיפרתי הוא מסיפורים ששמעתי מאחיי הגדולים, שגם הם קטנים ממנו, אבל זוכרים אותו צעיר יותר.
בסמוך אלינו היתה שכונה של עבריינים. מדי פעם, כשהיו באים "לטפל" במישהו, הבנתי שהוא היה מאלה שהיה לו אומץ לעמוד מולם, ולהגן על אותו "בר-טיפול".

מעבר לכך, אמרתי שאני זוכר אותו כבחור חייכן ונמרץ. לא זוכר ממנו שום אלימות.
לגבי הדרשן - דרשן הוא לא פונקציה בביכ"נ. דרשן הוא אחד שנותנים לו להגיד כמה מילים כשצריך להרוג זמן בין מנחה לערבית. זה הכל.

בתקופה שאני הכרתי אותו, הוא היה קצת פנטזיונר, לא מעבר לכך. יכול להיות שזה היה סוד הקסם של הדרשות שלו (לפחות עליי, כילד קטן).
מאוחר יותר, כשהוא עזב את השכונה, יצא שמעו כרב ומורה דרך לחסידים. אבל אז הוא כבר היה זר לנו. הוא, והחסידים שהיו באים איתו כשהיה מגיע לשבתות אצל ההורים שלו, אחד לכמה חודשים.

מה גרם לו להתחרפן? באמת שאין לי מושג. אבל אולי אלה אותן פנטזיות שאני זוכר ממנו כבחור צעיר, שרק הלכו וגברו ככל שרבו מס' החסידים שנהו אחריו.

כאן לראשונה אני קורא על מותו

זכורני שמישהו פעם הביא לפה לינק לטכסט אקדמי בנושא מנהיגי כתות, וזכורני שהיה כתוב שם שכל מנהיגי הכתות התחילו בתור אנשים חיוביים, שרק רצו לעזור לאנשים לחיות חיים טובים יותר. נראה לי, שההגעה למעמד של מנהיג כת היא זו שגורמת להתחרפנות.

למעלה