שאלה על מגר

רוני1955

Active member
בזמנו, היה לי מגר אנאלוגי, וידעתי שאם המחוג מגיע לאזור מסוים בבדיקה של גופי חימום, הם לא תקינים. כרגע יש לי מגר דיגיטלי, שמראה מספרים. מאיזו התנגדות אני יודע אם גוף החימום תקין?

רשר

Well-known member
מנהל
בזמנו, היה לי מגר אנאלוגי, וידעתי שאם המחוג מגיע לאזור מסוים בבדיקה של גופי חימום, הם לא תקינים. כרגע יש לי מגר דיגיטלי, שמראה מספרים. מאיזו התנגדות אני יודע אם גוף החימום תקין?
מגר בודק רמת בידוד כלפי הארקה, ראה תמונה,
התנגדות באזור האדום הנה קצר המנתק את ההגנה למתקן,
באזור הצהוב בדיקת מתקן חוזרת וציוד שאינו מחובר קבוע (מכשיר, גוף חימום, מנוע,,,),
באזור הירוק תקין לחיבור בטוח ועומד בתקן בדיקת חברת חשמל,
המידות של מגהאום הן לפי התקן למדידה ב 500VDC אך ניתן לרוב למדוד גם במתח 250-1000-5000VDC תלוי המכשיר,
המדידה מתיחסת לבידוד כלפי הארקה של הגוף הנמדד,
לבדיקת רציפות גוף חימום מתח גבוה יתקשה להראות תוצאות מעשיות כי ההתנגדות ברמה של אומים בודדים ולא ברמת מגהאום,
לכן אם יש במכשיר מצב "רציפות" (continuity) ניתן לבדוק במתח נמוך מאוד ולקבל תוצאה ברמת התנגדות המתאימה לגוף חימום או סליל, או להשתמש ב"אבומטר",

אכן המכשירים הדיגיטליים מקשים על בדיקה נוחה בשטח לעומת אנלוגיים שניתן בם לראות לא רק רמה סופית של מצב מחוג אלא גם את קצב הדרך להגיע לרמה זו, מגר 7.jpg

רוני1955

Active member
תודה רבה. התוצאה שקיבלתי במדידה ב 1000 וולט היא 0.025 מגהאוהם. לפי ההסבר, אני בבעיה. זה גוף חימום של מערכת הפשרה של מקרר, הוא לא משומש, ושוכב אצלי במחסן כמה שנים. יש אפשרות לייבש אותו? הוא של 400 וואט. מה יכול לקרות לו אם אני מחבר לחשמל ללא הארקה לשעה?

רשר

Well-known member
מנהל
תודה רבה. התוצאה שקיבלתי במדידה ב 1000 וולט היא 0.025 מגהאוהם. לפי ההסבר, אני בבעיה. זה גוף חימום של מערכת הפשרה של מקרר, הוא לא משומש, ושוכב אצלי במחסן כמה שנים. יש אפשרות לייבש אותו? הוא של 400 וואט. מה יכול לקרות לו אם אני מחבר לחשמל ללא הארקה לשעה?
כדי ליבש כדאי להפעיל במתח נמוך מהנומינלי לפחות בחצי (חיבור בטור עם הספק אחר דומה), וכמובן להגן מפני גישה למגע איתו לאדמה, או לאדם,
לאחר כמה שעות אפשר לנסות בדיקה חוזרת, עדיף פחות מ 1000V כי זה עלול ליצור פריצה ופיח על נקודת הלחות ואז כבר לא ניתן לייבש,

רוני1955

Active member
אז ככה: לא מצאתי גוף חימום נוסף בעל הספק דומה, ולקחתי סיכון. חיברתי ישיר למתח. מדדתי את הטמפרטורה שלו, הגיע בערך ל 150 מעלות. השארתי אותו מחובר ל 3 שעות. נתתי לו להתקרר, ובדקתי. ההתנגדות עלתה ל 25 מגהאוהם. חיברתי חזרה את גוף החימום למערכת ההפשרה במקרר, והוא עובד כמו שצריך מאתמול בערב.

רשר

Well-known member
מנהל
אז ככה: לא מצאתי גוף חימום נוסף בעל הספק דומה, ולקחתי סיכון. חיברתי ישיר למתח. מדדתי את הטמפרטורה שלו, הגיע בערך ל 150 מעלות. השארתי אותו מחובר ל 3 שעות. נתתי לו להתקרר, ובדקתי. ההתנגדות עלתה ל 25 מגהאוהם. חיברתי חזרה את גוף החימום למערכת ההפשרה במקרר, והוא עובד כמו שצריך מאתמול בערב.
אחלה💸

למעלה