שלום

sof72

New member
שלום

שלום לכולם יש לי כמה שאלות (סליחה מראש, אם יש בשאלות פגיעה כלשהי) אני לא מכירה אישית אנשים כבדי שמיעה או חרשים ורציתי לדעת, האם יש הבדל בין לקוי שמיעה לכבד שמיעה? ועד כמה כבד שמיעה/ לקוי שמיעה מסוגל לשמוע? ומה ההבדל בינו לבין חרש? והמכשירים האלה, ששמים על האוזן, עד כמה הם משפרים את השמיעה? והאם כולם שמים אותם? מי בוחר לשים אותם? והאם כולם מדברים בשפה הסימנים? ואם לא, אז באיזו שפה מתקשרים? יש לי עוד שאלות אבל הם ישאלו אחרי שיהיו לי תשובות לשאלות הקודמות נורא מעניין אותי לדעת, ללמוד קצת ולהבין את ה'עולם' של כבדי השמיעה והחרשים אני אשמח שתשתפו אותי אשמח לכל תגובה שהיא. מקוה שלא פגעתי באף אחד. שיהיה לכולנו יום מקסים!

צלף

New member
תשובות בקצרה - לפירוט כדאי לדפדף

1) האם יש הבדל בין לקוי שמיעה לכבד שמיעה? לקוי שמיעה זה שם כולל לכל אנשים שיש להם בעית שמיעה באיזו צורה -כבד שמיעה זה מי שמתקשה בשמיעה בפועל עם או בלי מכשיר שמיעה. 2) ועד כמה כבד שמיעה/ לקוי שמיעה מסוגל לשמוע? זה מאוד אינדובאלי, ישנם כאלו שעם מכשיר שמיעה שומעים הכל, ישנם כאלו שיש להם קושי בשמיעה גם עם מכשיר שמיעה. 3) ומה ההבדל בינו לבין חרש? חרש בבדרך כלל מילה נרדפת למי שלא שומע או כמעט לא שומע כלום ולא מסוגל לנצל שמיעה לצורכי תקשורת, בחמישים שנים האחרונות המילה עברה שינוי משמעות והפכה גם למגדיר של כל מי שיש לו בעית שמיעה כלשהי ומשתמש לתקשורת בשפת סימנים (אפילו אם הוא שומע טוב במכשירי שמיעה). 4) והמכשירים האלה, ששמים על האוזן, עד כמה הם משפרים את השמיעה? השיפור הוא אינדובאלי - אבל בכל המקרים שומעים יותר מאשר בלי, אני אישית בלי מכשיר שמיעה לא שומע כמעט כלום, עם זה אני איכשהו מסתדר בחברת השומעים אבל יש הרבה דברים שאינני שומע... 5) והאם כולם שמים אותם? מי בוחר לשים אותם? רק 20% מהמתחרשים קונים מכשיר שמיעה ורק שליש מאלו שקנו מכשיר שמיעה משתמשים בו באופן קבוע, הסיבות לכך זה גם חוסר מודעות וגם מחיר יקר וגם הרבה פעמים אלו שקנו מכשיר שמיעה לא קנו את המכשיר השמיעה המתאים לה, והסיבה החשובה ביותר שבמכשיר שמיעה לא שומעים כמו שמיעה טבעית והרבה מתחרשים לא מסתגלים לשמיעה במכשיר שמיעה ומעדיפים להשאר בלי, אפילו במחיר של ניתוק מסוים מהסביבה מבין אלו שנולדו כבדי שמיעה או חרשים מלידה כמעט כולם מרכיבים אותם באופן קבוע חוץ מאלו שזה לא מועיל להם.. 6) והאם כולם מדברים בשפה הסימנים? ואם לא, אז באיזו שפה מתקשרים? 10,000 חרשים בארץ יודעים שפת סימנים ואין לי מושג לכמה מהחרשים זה שפת תקשורת עיקרית בגלל חוסר יכולת שימוש בשפה אוראלית משער שזה חצי חצי...

עונה על שאלת שיטת התקשורת

לשאלתך: האם כולם מדברים בשפת סימנים? ואם לא אז באיזו שפה מתקשרים? ובכן, לא כולם דוברים שפת סימנים, קיימת הבחנה בין שיטות התקשורת:
תקשורת וורבלית (אוראלית) - דגש על ערוצי הדיבור ותשתית דקדוקית של השפה המדוברת.
שפת סימנים ישראלית - (לא זהה לשפת סימנים אמריקאית/אחר) היא שפה לכל דבר, גם על שפה זו מוחלים כללי דקדוק ואוצר מילים יחודי של שפת סימנים.
תקשורת סימולטנית/עברית מסומנת (להבדיל משפת סימנים ישראלית). שימוש בשני הערוצים - הדיבור והסימון. תקשורת זו נאמנה לדקדוק של השפה המדוברת (העברית). כלומר המטרה במי שנוקט בתקשורת סימולטנית היא אינה ללמד שפת סימנים אלא ללמד את השפה העברית. ולכן מה שמנחה הוא הדקדוק של העברית.
מודל דו לשוני - שאיפה להקנות ללומד את המודל הדקדוקי של שתי שפות - שפת סימנים ישראלית והעברית - שתיהן שפות.
ויש גם תקשורת ידנית - זה מושג מעורפל שחוזר ונשנה בספרות.
תקשורת כוללנית - שימוש בכל סוגי התקשורת.כל אמצעי שניתן להשתמש בו לקידום אינטראקציה ותקשורת עם האדם הלקוי שמיעה. במהותה התקשורת אינה מציעה דרך ברורה להגיע לתקשורת בורורה. אינה מנחה כיצד כדאי ללמד את הלקוי שמיעה לתקשר. בעצם בחירת שיטת תקשורת מסוימת, לעיתים היא מצהירה על הבעת זהות חברתית- עמדה כלפי השתייכות אתנית. אחד הדברים שמחיידים את החרשות זה מאפיינים של תקשורת, מועדונים, פעילות תרבותית-חברתית. לכן בדיון של שיטת התקשורת צריך לשאול מהי שפת המטרה ומה המטרה בתקשורת זו. לגבי יתר השאלות בלינק מטאגליינס אגב, סתם לדעת, מה זיקתך לנושא של לקות שמיעה?
אם יש לך עוד שאלות, תשאלי..

צלף

New member
הגדרות בבדיחות דעת לשם שינוי ../images/Emo13.gif

כבד שמיעה: מי שאומר שכל החרשים צריכים לעבור השתלת שתל קוכליארי. (אבל כמובן עוד לא משתיל את עצמו, זה יותר מידי מסובך..) חירש: מי שאומר שכולם כבדי שמיעה ושומעים צריכים ללמוד ולדעת לדבר בשפת סימנים. (אבל כמובן הוא אומר את זה בשפה אוראלית רהוטה וברורה)..

sof72

New member
היי

חחח מצחיק מה שכתבת תודה רבה לכולם על התגובות לא התכוונתי לעורר ויכוח או לגרום אי נעימויות דיפדפתי קצת אחורה, בזמני החופשי, ובאמת קראתי את מה שבלונדינית שמת בלינק. בקשר לשאלה שלך. אני ב"ה שומעת וגם אין לי שום קרובי משפחה חרשים או כבדי שמיעה. אני גם לא מכירה אנשים חרשים או כבדי שמיעה. אבל שפת הסימנים תמיד עניינה אותי, מבחינתי זו שפה מרתקת. שפה סודית כזאת, שלא כל אחד יודע שפה ממש ייחודית וכשראיתי מעט אנשים שמדברים בה, אפילו בסרטים, או המתרגמת של חדשות חצות נורא רציתי לדעת מה הם אומרים זו שפה ללא מילים, שזה לכשעצמו משהו מדהים אז אחרי לא מעט זמן, החלטתי שאני הולכת ללמוד את השפה הזו. כשהתחלתי ללמוד, פתאום עלו לי כל מיני שאלות, כמו השאלות ששאלתי תודה רבה על התשובות שנתתם לי. הבנתי את ההגדרה מבחינה רפואית. והבנתי גם שכל אחד, רוצה להגדיר את עצמו בצורה שהכי נוח לו, יש אחד שירצה להיקרא חרש ואחר, שירצה להיקרא כבד שמיעה. ולכן, לפי דעתי, יש את הבלבול בהגדרות. אחרי שהתחלתי ללמוד שס"י, ראיתי מישהי באוטובוס עם מכשיר שמיעה. טוב, אני לא יודעת איך היא היתה מגיבה אילו הייתי מדברת איתה בפתאום בשפת הסימנים, זה נשמע לי קצת מוזר אני לא יודעת אם זה מוזר האמת היא שאין לי מושג איך מסתכלים על זה בקהילת החרשים או כבדי השמיעה כי כמו שאני הבנתי לא כולם בכלל מדברים בשפת הסימנים ואפילו יש כאלה שלא יודעים. ואם אני יבוא אליה וידבר איתה בשפת הסימנים אני יכולה להראות מגוכחת לחלוטין או למשל, לפני יומיים פנו אליי אנשים מתוך רכב, היה נראה שהם חרשים או כבדי שמיעה, והם רצו לדעת איך מגיעים למקום מסוים. עכשיו, אני לא יודעת, איך הם היו מגיבים אילו הייתי עונה להם בשפת הסימנים... מקווה שהבנתם מה אני מנסה לומר.. ואני אשמח אם תוכלו להבהיר לי את העניין יום נפלא!

moran f

New member
שפה ללא מילים?

ממתי מילים הן רק מה שאומרים בעזרת הקול? שפה כתובה היא גם שפה ללא מילים? אז זהו - שלא... זו שפה עם מילים כמו כל שפה אחרת. בקשר לצורת התגובה - בדרך כלל נהו להגיב לאנשים בשפה שבה הם פנו אליך, לא? כמו שלא תעני לכל תייר שפונה אליך בעברית דווקא בשפה האנגלית, כי אולי הוא בכלל שוודי? עם חרשים וכבדי שמיעה נראה לי שהמצב צריך להיות דומה - אני לא רואה שום סיבה להניח שהם מדברים דווקא שפת סימנים, בעיקר אם אליך הם פנו בעברית וביניהם הם מדברים בעברית.

sof72

New member
את צודקת

לא הגדרתי את זה נכון התכוונתי לומר משהו טוב ויצא כאילו אמרתי משהו נורא
כנראה בגלל שאני שומעת, אני מתייחסת טבעית למילים כאל כאלה שנשמעים, אני מקוה שתוכלי להבין אותי. בכל מקרה, התכוונתי לומר שהתקשורת בשפת הסימנים היא תקשורת ייחודית ומאוד מעניינת אולי הייתי צריכה לומר שפה ללא קול.. הבהרת את הקטע של דברי בשפה שמדברים אלייך אבל נניח מישהו פונה אליי בשפה שהוא חושב שאני מבינה. אבל יהיה לו יותר נוח אם נדבר בשפת הסימנים. רק שהוא לא יודע שאני יודעת את שפת הסימנים בעצם אם הוא יכול לדבר גם לא בשפת הסימנים אז באמת זה כבר לא כל כך משנה ואם הוא יודע רק שפת הסימנים, הוא יפנה אליי בשפה הזאת בלית ברירה לא?

moran f

New member
אני לא רואה שום סיבה להבין

זה יפה שהכוונה שלך היתה טובה, אבל... זה לא משנה את העובדה שמה שאמרת פשוט לא נכון. אני מבינה שבתור שומעת את גם לא קוראת? (וכן - גם קריאה זו שפה ללא קול. או שאת שומעת אותי עכשיו?) ואני עדיין לא מבינה למה להניח שמישהו דובר את שפת הסימנים רק כי הוא לקוי שמיעה. אני אחזור על השאלה שלי - תייר פונה אליך באנגלית. באיזו שפה תעני לו?

sof72

New member
מורן

כי זה כמו להניח שמישהו מאנגליה ידבר באנגלית. הרי עובדה שאנשים שומעים לא מדברים סתם ככה בשפת הסימנים, ושפת הסימנים הרי נועדה בשביל לעזור לאנשים לקויי שמיעה. תייר שיפנה אליי באנגלית, אני יענה לו באנגלית- אם אני יודעת אנגלית. אבל תייר אנגלי שיפנה אליי בעברית אילגת ואני יראה שהוא אנגלי, אני יעבור לאנגלית כדי שיהיה לו יותר נוח להבין. וזו היתה השאלה שלי בעצם, גם בקשר ללקויי שמיעה. כי חשבתי שאולי יהיה יותר נוח אם נדבר בשפת הסימנים אבל לפי מה שאני מבינה ממך, את בכלל לא מקשרת את שפת הסימנים לאנשים לקויי שמיעה. אני מבינה שלא כל הלקויי שמיעה מדברים בשפת הסימנים ורובם כנראה מתקשרים ללא שפת הסימנים. אבל עדיין אני חושבת שההנחה שזו שפה ששייכת אליהם היא נכונה. יש לי הרגשה שאת רוטנת כלפי ואני לא ממש מבינה למה. או שזה לא כלפי ואת פשוט כזאת בכל מקרה, שיהיה לך יום נפלא!

sof72

New member
עילגת*

ואגב, אם לא שמת לב, בכותרת, אמרתי שאת צודקת בקשר לזה שאמרתי ששפת הסימנים זו שפה ללא מילים ואני מסכימה איתך שזה לא נכון אבל היא כן שפה ללא קול וזה ששפה כתובה, היא גם כן שפה ללא קול. לא הופך את שפת הסימנים לשפה עם קול. יש שיאהבו את השפה הכתובה כי היא שפה ללא קול אני אוהבת את שפת הסימנים

moran f

New member
ניסית לטעון ששפת הסימנים ייחודית

בהתחלה בהיותה שפה ללא מילים ואחר כך בהיותה שפה ללא קול. את יכולה לאהוב את שפת הסימנים, אבל עדיף לא לקשור לה כתרים שאינם שלה.

moran f

New member
אה, אבל פספסת נקודה

אני לא אמרתי מאיפה התייר, רק אמרתי שהוא פונה אליך באנגלית. שפת הסימנים נועדה אולי לכל מיני דברים, אבל העובדה היא שלא כל לקויי השמיעה יודעים ו/או משתמשים בה, כמו שאמרת. אז למה להניח שמישהו מעדיף לתקשר בשפת הסימנים רק כי הוא שומע פחות טוב ממך? אם את מעוניינת לדבר עם מישהו בשפת הסימנים, לא נראה לך ראוי לשאול אותו אם זה נוח לו? ויותר מזה - ההנחה שכל מי ששומע פחות טוב ממך זקוק לעזרה בדמותה של שפת הסימנים היא הנחה די מתנשאת.

פיטפטו

New member
אם את רואה אדם חירש שפונה אלייך

ומתקשה בדיבור, את יכולה לשאול אותו אם הוא מדבר בשפת סימנים ואם יהיה לו יותר נוח להבין אותך ככה. צריך לשאול אנשים דוברי שפת סימנים אם הם יצהלו מאושר כשמישהי שומעת תתחיל לאותת להם. אני לא דוברת שפת סימנים בכלל ולמען האמת בהקבלה אני שונאת שכשמגלים שיש לי בעית שמיעה מתחילים לדבר עם תנועות פה מוגזמות או בקול רם במיוחד... רוב לקויי השמיעה קוראים שפתיים, מה שאי אפשר להגיד על שימוש בשפת סימנים. אז למעשה אני חושבת ש"הגישה החינוכית" היום בתקשורת עם לקויי שמיעה היא בראש ובראשונה להקפיד לדבר אל האדם לקוי השמיעה עם הפנים מופנים אליו כך שיוכל לקרוא שפתיים. אז בקיצור, לדבר רגיל, אם אפשר לא לבלוע מילים, ולהיות יותר קשוב לצרכים של האחר.

צלף

New member
לא נורא

אני אישית לא יודע שפת סימנים מקסימום אגיד שלא יודע שפת סימנים ואני מתאר שיקל עליך להבין אותי אוראלית, אם את רואה מישהו עם מכשיר שמיעה ואינך יודעת אם הוא יודע שפת סימנים נסי להגיד לו שלום או לברך אותו בשפה זאת, אם יבין טוב, אם לא אז עברי לשימוש בפה...

תקראי...

קודם כל, אל תקחי ברצינות את המורן הזאת, היא תוקפת כל אחד שטועה בדקדוק אפילו במשהו חסר חשיבות שאף אחד לא שם לב אליו בכול אופן, רציתי להגיב לך על מה ששאלת אם מישהו ברחוב יבקש ממך הכוונה והוא חרש, אל תהססי לסמן לו כי אחר כך הם יתרחקו ממך ויגידו "איזה מזל שפגשנו אותה! היא יודעת שפת סימנים איזה מגניב!" אני כבר נתקלתי בשומעים שיודעים שפת סימנים, פעם כמה חברות ישנו אצלי ורצינו להזמין פיצה בלילה, אז הן הלכו לאחת השכנות אני נשארת בתוך הבית, וחזרו בהתלהבות שהבחורה שפתחה להן את הדלת מדברת שפת סימנים והיא ממש עזרה להן עם הטלפון... שתביני, לא יחשבו שאת מתלהבת או משהו כזה, ישמחו לפגוש בך ולשוחח איתך! ובקשר למקרה שאת רואה בחורה עם מכשיר שמיעה באוטובוס, עזבי... אני אספר לך משו ובטוחחחח אחד מהחבר'ה בפורום נתקלו בזה שהם עומדים בחנות ויש חרש שהפתאום מתחיל לסמן בשפת סימנים "את חרשת?" כמה פעמים נתקלתי בזה... ולפעמים גם לא לבד, בליווי חברה ואנחנו משתדלות לברוח משם כמה שיותר מהר! באיזור שלי נתקלתי בבחורים צעירים שעושים את זה ממש בצורה מטרידה, הם שואלים "את חרשת?" וחוזרים על זה שוב ושוב ושוב ושוב ווווואו זה ממש מטריד ובדרך כלל שמישהו יבוא ויתחיל לדבר איתי בשפת סימנים אני ירגיש אי נוחות כאילו מה בגלל שאני חרשת אתם תתחילו לדבר איתי ואם הייתי שומעת הייתם מתעלמים???

sof72

New member
תודה נופו

על התגובה שלך. ממש שמחתי לקרוא. לא חשבתי להתחיל לסמן למישהי באוטובוס בשפת הסימנים כמו שלא הייתי מדברת עם סתם בחורה ששומעת באוטובוס מבלי שיש צורך בכך. למרות שהייתי רוצה להתנסות בזה. אבל בשביל זה יש את המועדונים,לא? תודה על העצה -לדבר בשפת הסימנים כשמבקשים הכוונה. זה היה חשוב לי לשמוע את זה ממישהי שקרובה לעניין. שיהיה לך יום מקסים!

../images/Emo6.gifנייס.אהבתי את הפואנטות.ותיקון קל

לגבי האנקדוטה הראשונה.. חשוב לדעת שהמועמדים לעבור שתל כוכליארי היום הם אך ורק חרשים בעלי שרידי שמיעה מועטים.. שאין להם מה להפסיד אם הניתוח ייכשל. כי ניתוח השתלת שתל הוא בלתי הפיך.. .אם הניתוח ייכשל, לא יהיה ניתן לחזור על הניתוח באותה אוזן שכבר נותחה, ולא יישמעו כלל באותה האוזן. כך שזה לא משתלם לעבור את ניתוח השתל במידה וכן שומעים משהו.. בצדק כבד השמיעה המדובר יאמר שזה מסובך לגבי עצמו בתור כבד שמיעה ששומע משהו.

למעלה