מקבצי הנדבות

תאנה 2

New member
מקבצי הנדבות

נתקלתי רבות בחירשים שמקבצים נדבות. הם נמצאים בקניונים, בתחנות אוטובוס, באירועים ואפילו עוברים מדלת לדלת. שלא תחשבו שאני קמצנית, אני שמחה לתת. אבל קבוצה זו של אנשים מקוממת אותי. זה נכון שחירשות זו מגבלה ולחירשים קשה יותר להתפרנס אבל בשום אופן לא הייתי רוצה שבני החירש יקבץ נדבות. לדעתי קבוצת אנשים זאת פוגעת בכלל החירשים וגורמת להם להיראות רע בעיני החברה.

LordNor

New member
לא מחדש דבר..

דובר בעבר על מוכרי הבובות למניהם ותופעת קיבוץ הנדבות המאסיבית של לקויי השמיעה שפוקדת מדינתו הקטנה. אני נתקל בהם כמעט בכל מקום ובכל זמן: בקניון,ברכבת (כן, ברוב חוצפתם מעיזים לקבץ גם בתוך הרכבת שאנשים רוצים קצת מנוחה), ברחוב וכ"ו. לדעתי, אין פתרון לתופעה הזאת ומובן מאילך שהיא מביישת את כולנו לחלוטין (כתם שאינו יורד). אפילו הרבה חברים שומעים מגיעים אליי ושואלים אותי את השאלה המביכה "האם לקוי שמיעה הוא אדם כל כך עני עד כדי?" רציתי לעלות לפניכם את השאלה הבאה: האם לדעתכם המילה "חירש" היא עלבון הפרט
(משום מה, כאשר נגזור מהמילה 2 מילים שהן: חי-רש, חי=חיים,רש=עניים)

תפסיקו להכתים לחרשים מסכנים...

תנו לחרשים לחיות תנו לחרשים לחיות תפסיקו לשגע אותי אחרת הגיב בצורת קשה לשומעים אם לא תפסיקו להכתים לחרשים קבצנים מסכנים..תודה לאל שחרשים מוכרים בובות ולא סוחרים סמים ולא גונבים לפחות מבקשים נדבה ולא חרשים רוצחים..למה שלא תכתימו לשומעים שמפרנסים סוחרים סמים כמו שיש מאפיונרים שומעים שרוצחים את שומעים.. יש שומעים שלא נותנים לנו חרשים לחיות בשקט..LOrdNOr תתביייש לך אחי חרש איך שהקלדת מילים על חרשים תתבייש לך אחי חרש להגיד לחרש עני לשומעים..מה אפשר לחשוב חרש נולד לא יקבץ מה חרש נולד לא עני מה חרש נולד לא מסכן..מה עם שומעים שנולדו לרוצחים מה לשומעים שנולדו לסוחרים סמים מה חרדי שומע נולד לשרוף את פחים זבל ברחובות מה שומע לא נולד למסכן מה לא נולד שומע פגום מה מה מה תפסיקו להכתים לחרשים..תנסו להסביר לשומעים בצורת יפה..מה אסור לחרשים ומה מותר לשומעים ומה מה מה תנו לחרשים לחיות מה שירצו..זה חרש בחירה של אדם חרש לעשות מה שירצה אף מילה רע לחרשים אחרת הגיב בצורת קשה למי שיכתים לחרש מסכן או עני או שוטה ...חרש סוחר סמים זה לא אומר שכל חרשים סוחרים סמים חרש משוגע זה לא חרשים משוגעים..יש לי חברים חרשים שמנדבים קבצנות ואני גאה בהם ויש חרשים גנבים ואני גאה בהם טוב שיש חרש עני טוב שיש חרש קצין צבא גאה..שיתביישו לחרשים שנולדו להורים שומעים עשירים ומתביישים באותנו חרשים מנדבים..לפחות יגידו תודה לאל חרשים למשפחה שומעים טובה ולא תכתימו לחרשים עניים ומסכנים הם לא אשמים בכל דבר יש לכבד חרשים שמנדבים...תנו לחרשים לחיות ויש שומעים גאים בזה שחרשים מנדבים ולא כמו שיש שומעים שהורגים אחד לשני מרעב עוני ...אנו חרשים לא הורגים רק מבקשים כסף קטן לכיס למשפחה תנו לחרשים לפרנסה בכבוד מנדיבה ולא יסחרו סמים ולא יגנבו לפחות מבקשים כסף..תכתמו לשומעים בממשלה שגונבת כספים ממדינה...!

צלף

New member
נכון שלמילה חירש יש משמעות שלילית

הן מבחינה היסטורית והן מבחינת המציאות בפועל. אבל אני נגד הבריחה מהמילה הזאת (ויש דעות שבכלל טוענות שצריך למחוק את המילה הזאת מהמילון) אני חושב שהרבה יותר מכובד לטעון: כן אנחנו חרשים: וכחרשים יש לנו הרבה יכולות שלא היו לנו בעבר כולל קצונה בצבא
ונעשה הכל שיהיה לנו עוד הרבה יותר

צלף

New member
בנך החירש לא יקבץ נדבות אם:

הסדר לא חשוב.. 1) תשקיעי הרבה בשיעורי דיבור מתאימים. 2) תשקיעי בהשכלה שלו בבית ספר ותחנכי אותו להשקיע ברכישת מקצוע ולהיות טוב במה שהוא עושה. 3) דאגי טוב שהבית ספר והסביבה מתאימים ליכולת התיקשורתיות שלו - ושהוא משתלב יפה. 4) תדאגי שהוא יכיר חברים כבדי שמיעה וחרשים - שירגיש שהוא לא לבד בתוך השומעים. 5) תני לו הרבה ביטחון עצמי - ותתני לו להיות גאה במה שהוא. 6) לא צריך לפחד משתל - אבל לא להשתיל אם הוא מסתדר טוב עם מכשירי שמיעה. כל אלו שמקבצים נדבות הם אלו שלא זכו להורים וחברה מסיעים, והכשלון במידה רבה אינם שלהם, הכשלון הרבה פעמים של החברה השומעת שהפסיקה להיות חברת הרוחה והפכה לחברה רק של מצליחנים (ופירורים לאחרים).

צלף,מסכימה איתך.

למרות שישנם כאלו שמקבצים למרות השכלתם או חינוכם הטוב מהבית. לדעתי זה גם קשור יותר לאופי האדם. וגם,אל תשכחו שיש גם שומעים כאלו,זה לאוו דווקא חירשים,יש חירשים ש"מנצלים" את מצבם יתר על המידה. כל אחד וה"פאק" שלו. במדינה כמו שהיא היום בחוסר יציבות שכזו, אני כבר לא מתפלאה על שום דבר.

רק מוסיפה:

יחסית החברה כיום תורמת הרבה יותר למען מציאת מקומות תעסוקה לחרשים: שיקום מקצועי ( בביטוח לאומי ) - אם כי עדיין יש הרבה מה להוסיף ולתקן בנידון יחס העובדים הסוציאלים ובענין אפשרויות מוגבלות לבחירת מקצוע וכו', אפליה מתקנת בהעדפת עובדים חרשים במקומות עבודה מסויימים - פה עדיין רבה העבודה ובחיים לא אשכח איך היתה תקופה שחיפשתי נואשות אחר מקום עבודה וכשביקשתי שיתקשרו עבורי למקום עבודה מסויים, אחרי שענו לי בשלילה גורפת, כשרק פתחתי את הפה.., הם ענו למי שטלפנו שהם מחפשים בדחיפות עובד/ת... והרבה שנים עברתי ממקום למקום. נכון שכל הזמן עבדתי ב"ה, אך נתקלתי בבעיות רבות שגרמו לי עוגמת נפש ופה תקצר היריעה מלפרטן. רק אכתוב שבחורהחרש/תשכיל סיפר/ה לי בסודי סודות שכמעט והלך/ה לקבץ נדבות כחרש/ת ועם עוד קצת סבלנות ומזל מצא/ה בסופו של דבר עבודה. ואם המשכילים החרשים מתקשים במציאת עבודה מתאימה, מה לנו להתפלא שמתרבה עבודת הקבצנות / מכירת הבובות בקרב החרשים שאינם משכילים, חלקם חסרי הכשרה מקצועית מתאימה ואפילו יש כאלה המתקשים בקרוא וכתוב ( כגון עולים חדשים )?? אישית אני נגד התופעה הזאת בכל מאודי, אך יצא לי להכיר אישית יותר מכמה וכמה חרשים כאלה ואני מאד מבינה לרוחם, אם כי לא מקבלת. ואני קמה ואומרת שעלינו כולנו להתגייס למען עתיד מקצועי טוב יותר עבור אוכלוסיית החרשים. וכאן המקום להביע מצדי הערכה לדון סקוטי, מקסים ג'קסון, יסמין ואחרים הדואגים ליידע אודות מקומות תעסוקה פנויים עבור החרשים - מגיע לכם יישר כוח על פועלכם! בעניין השתלים - אני מאד לא בעדם, מבחינת הבעיות הבריאותיות ותופעות הלוואי שעדיין לא נבדקו עד תומן, שלא לדבר על איסור מוחלט לדבר בשפת סימנים. אם יבדקו עד הסוף את כל בעיות הבריאותיות ותופעות הלוואי ויימצא פתרון לכל בעיה שתצוץ ( קשה להאמין שיש מאת האחוזים בטחון בניתוח השתל, שהוא קרוב לעצב הפנים ובמקרה של בעיה באזור עלולים לקבל שיתוק בפנים, ואם מקבלים מכה בראש באזור השתל - המושתל עלול אפילו למות במקום וכדומה ), ויתנו לילד המושתל את כל האפשרויות לתקשר עם סביבתו - הן בדיבור אוראלי, הן בשפת סימנים - שהיא חשובה מאד לחלק מאוכלוסיית החרשים מבחינת התקשורת והקשר עם האנשים ומבחינת הזהות האישית > אולי יהיה על מה לדבר ובינתיים הדרך עוד ארוכה.. אך מתרבות ההמצאות המקלות על חיי החרשים בתחום הטכנולוגי ועוד היד נטויה. בכוונה אני לא נכנסת לפירוט, מפאת קוצר היריעה מלהכיל הכל. אישית אני מודה לקב"ה שאני חרשת באוזניים ולא בשכל או ברגש והחרשות ( באוזניים... ) היא חלק ממני ומהזהות שלי... הרבה אנשים זוכרים אותי ומזהים אותי אחרי זמן ארוך אך ורק בזכות חרשותי, לא כיף?
להדגשה - אני נגד תופעת הקבצנות / מכירת הבובות, אך לא נכון ולא ראוי לפנות נגד החרשים, אלא לעשות מאמץ משותף למען תעסוקה ועבודה עבור החרשים. וזאת בנוסף לחינוך ושיעורי דיבור וכהנה... סליחה שהתארך לי... ותודה למי שהגיע עד הלום...
הערה: עוד מעט לא אהיה פה ואגיב רק מחר, בלי נדר.

LordNor מקווה שלמדת משהו מהסברים..

מפרט על הסברים הדגשות של חרשים שמוכרים בובות...1) אני בעד מכירה בובות עבודה נקייה למכור בובות זה חרש קונה ממפעל בובות כמו שומעים קונים בובות ומוכרים בכל מקומות דווקא יש עידוד מלאה משומעים למכירות בובות זה עבודה נקייה..לא יעזור אם תנגדו למכירה בובות זה חוקית תפגעו אם תנגדו..אני נגד מכירה קבלות נדבה בשם אירגון א'ח'א..זה נקרא גניבה אני מסכים עם כולם נגד מכירה קבלות מזוייפים..זה בעיניי רצח לקהילת חרשים..בגידה להרווחה קידום לקהילת חרשים..יש שומעים שמתחזים לחרשים ומוכרים קבלות בשם קהילת חרשים..לזה תנגדו לשומעים שמתחזים לחרשים..תפסתי כמה שומעים שמתחזים דקרתי אותם בגב במילים אך זה לא מספיק אם תקללו רק לחרשים תנסו גם לבדוק היטב מה הולך לשומעים ולא רק חרשים גם שומעים עושים על חשבון בשם חרשים..יש לי הרבה חברים שומעים שמתביישים באותנו משפילים אחד לשני וזה גורם לשומעים לצחוק על LordNor שמשפיל על חרשים ובעצמו חרש..זה בושה חרש משפיל חרש במקום להתייחד ונתחזק יחד...השפלות לא ילך אותנו לקדימה..!

LordNor

New member
דון סקוטי ../images/Emo26.gif

לא הבנתי איפה גילית שאני משפיל את "עם הסגולה" שלך. רק ציינתי שלמילה "חירש" יש משמעות שלילית אך בוודאות אנחנו לא כאלו - לפתח דיון על זה הולך בכיוון חיובי ולאו דווקא שלילי. לכל אחד יש זכות להתפרנס בכבוד בכל עבודה, אך שיטות קיבוץ הנדבות שאני רואה לא מאפיינת לטובה את האוכלוסייה שלנו. כמו הדוגמא שנופר כתבה על לקוי שמיעה שקיבץ נדבות באוטובוס רק בשביל בורקס..חיובי לדעתך? אפשר לעשות את זה בצורה מסודרת כגון: מכירת בובות,מחזיקי מפתחות,ברכות וכ"ו הסליחה איתך עם נפגעת.

קצין LordNor

אשמח לקבל דיון אך עדיף בורקס מאשר שומע קיבץ בתחנה אוטובוס שקל לנסיעה טיול שנתית..או שיש שומע מקבץ שקל בשביל סמים או אלכוהל..חרש מקבץ בשביל בורקס נשמע שיש לכבד לבריאותו ולא סמים בתוך בורקס או רוטב אלכוהל על בורקס..תבין מה משמעות של אוכל..לך תראה בתחנה מרכזית שומעים מקבצים שקל על סמים איפה תמצא חרש מקבץ על סמים תראה לי חרש מקבץ בשביל אלכוהל הייתי בא להציל אותו מייד..על בורקס למה שהציל על שקל בורקס אחלה סמי בורקס..סמי בורקס בשקל..תפסיקו להכתים חרש מקבץ למטרה שלא תדעו בעצמי אישי נכנסתי לעולם קהילת חרשים שמקבצים ויצאתי בהבנה מלאה ולא סתם אני מקליד..למדתי לקבץ מבלי לעבוד מאולמרט שומע ולא מקהילת חרשים שמקבצים בשקל על בורקס..למדתי ממאזן גנאים בני סכנין מקבץ וקיבל חצי מיליון שקל מה לחרש מקבץ שקל על בורקס..מה חרדים שומעים מקבצים מחילונים קיצבת ליקוי אמונה...שורפים פחים חרש מקבץ שקל ולא שורף..צבא שומעים מקבצים ממדינה על חשבון הרווחה....איפה כבוד לבורקס בשקל..? אני מצדיק לחרש שנקלע למצב שיש מקרים רבים ששומעים ניצלו את חרשים מילדותו משפחה שומעים חברים שומעים שיש מקרים הורים שומעים ניצלו את קציבת ילדות של חרש שמקבל בסביבות 2100 שקל בחודש..לסמים ויש למשקות חריפות ויש מנצלים את מקציבת ילדות של חרש לעסקים ונפלו מעסקים או שהצלחו מה חרש מקבל לאחר גיל 18 מהורים שומעים ויש נפגעו מזה והולכים לקבץ כי לא השאירו הורים שקל..אני בעצמי אישי ספגתי המון סיפורים מעניינים מחרשים שמקבצים..זה לא סתם שאני מזלזל..יש לי הרבה חברים מבוגרים חרשים חברים של אימי חרשת..שנקלעו למצבים קשים ומקבצים ואני נותן להם כסף ששומעים יראו וכנראה הבינו מה חרש נותן לחרש שקל..או שאני לא נותן לפחות מתייחס לחרש כאח חרש לי..אין לי במה להסתיר מחרש שמקבץ מזמין חרש קבצן ומקשיב לחרש עד שיקום מרצונו עם חיוך רחב ומה אני מקבל כפיים משומעים..תן לחיוך לחרשים זה לא משנה מה יעשה לפחות לא על סמים ולא על משקות חריפות על בורקס תנו לחייך לחרש לפחות שיגידו בתאבון לביראות..אם זה על סמים או אלכוהל..תפנו אלי מייד בשביל זה יש דון חרש סקוטי...!

דון סקוטי,אני צריכה תרגומון לכתיבה

שלך! מה קרה לך דון סקוטי? שומע וחירש קבצנים בשבילי זה אותו דבר,מה ההבדל? שניהם בני אדם,שניהם במצוקה,ושניהם מסכנים! מה זה איפה יש??? מי אמר שאין חירשים שמשתמשים בסמים? אתה מכיר את כל החירשים בעולם? מה זה השטויות הלו,תתעורר!

כל כבוד לך תראי לי כבודך..

תמצאי לי חרש מקבץ בשקל בשביל סמים או אלכוהל..תקבלי ממני הוקרה...אני יכול להביא לך מאות נרקומנים שומעים שיכורים רק אם תמצאי לי אחד חרש מקבץ בשביל סמים ואלכוהל...בהצלחה ולא על שקל בורקס שימשיך לקבץ לשאוורמה בר..

אני לא באה להגן פה על אף אחד

אבל ראוי לציין שכמו שיש שומע רע יש חירש רע ואותו הדבר להיפך, אני לא מצדיקה את אותו קבצן שביקש שקל לבורקס,אין בזה שום דבר יפה,אלא רק רחמים כלפי אותו בחור,מסכן,שמה שקרה לו הביא אותו לבקש כסף עבור בורקס. ובטח הייתי נותנת לו כסף,אבל שוב,מרחמים. אתה צריך להבין,שהנקודה היא לא שהחירשים הם הם האנושות הכי טובה בעולם ואין כמונו ,העולם כולו מורכב ממליון סוגים של בני אדם וכל אחד ואחת מאיתנו הוא משהו אחר,זה שיש שומעים נרקומנים,ממש לא אומר שאין חירשים כאלו, לא כולם מושלמים דון סקוטי. יש מכל גווני הקשת בעולם. ואני מבינה טוב מאוד את הגנתך על עולם החירשים וממה היא גם נובעת. שיהיה בהצלחה!

אייני

New member
וול

הסיבה לזה שיש הרבה שומעים כאלה ומעט חרשים כאלה היא פשוט שיש יותר שומעים... אם יש יותר שומעים - יהיו יותר שומעים טובים ומצליחים מחרשים טובים ומצליחים, יהיו יותר שומעים רעים מחרשים רעים, יהיו יותר שומעים קבצנים מחרשים קבצנים, וכד'. בעיקרון - מה שקובע, זה האחוזים, לא המספרים. הו, ואגב, אני ראיתי הרבה מאוד חרשים קבצנים. מאיפה אתה יודע שהם לא מקבצים בשביל אלכוהול, סיגריות, או סמים? על בטוח לפחות אחד מהם (או יותר) מקבץ בשביל זה. חרשים הם לפני הכל - בני אדם - יש חכמים, יש טיפשים, יש נחמדים, יש מגעילים, יש טובים ויש רעים.

אייני

New member
לגבי מקומות העבודה ותופעת הקבצנות

אני מסכים לגמרי
אבל, בכל מקרה, לגבי הקטע של "אנשים שזוכרים אותי ומזהים אותי אך ורק בזכות חרשותי" - לא יודע, אני לא מתלהב. אני מעדיף שיזכרו אותי בגלל מי שאני, בגלל שהשארתי עליהם רושם כאדם, ולא שיזכרו אותי סתם כ"חרש ההוא שהכרנו לפני כמה זמן". הו, ואגב, תיקון כמה טעויות קטנות בנוגע לשתל: אין איסור לדבר בשפת הסימנים. מי שרוצה, יכול לדבר בשפה הזאת, והרבה מאוד מושתלים שאני מכיר מדברים בה. מה שכן, אחרי הניתוח מומלץ לדבר בה כמה שפחות כדי לאמן כמה שיותר את השמיעה, זה הכל. אחרי הכל, מה הרעיון שאתה מקבל כלי חזק לשיפור השמיעה שלך, ואתה לא מאמן אותו? לא יוצא לך מזה כלום... ד"א, הרבה מאמינים שאם מקבלים מכה באיזור השתל המושתל עלול למות. בכל מקרה, ממה שהבנתי, זה לא נכון. אם מושתל יקבל מכה - הוא יסבול כמו אדם לא מושתל בהתאם. מכה שתהרוג לא מושתל - תהרוג גם מושתל. המכות ה"יומיומיות" - כמו מכה מכדורגל, נפילות, וכד' (וכמובן, זכיתי לא פעם למכות כאלה
) - לא יעשו כלום לשתל. מה שכן יכול לעשות לו משהו זאת מכה מאוד רצינית - שהיא כבר תפגע גם במי שאין לו שתל... ואין כמעט אנשים ש"זוכים" למכות כאלה
הא, וד"א - לגבי עצב הפנים, בתל השומר יש שיטת ניתוח חדשה שמפחיתה בצורה משמעותית את הסיכונים שם. מה גם שהפגיעה בעצב הפנים היא זמנית בד"כ (אם היא בכלל מתרחשת).

לאייני:

כמה שתתאמץ, תמיד יזכרו אותך כ'חרש / כבד שמיעה מושתל' ( אם הבנתי נכון ואתה מושתל... ) בדיוק כמו שיזכרו אותי כ'חרשת'. אם תשים לב, בשפת הסימניים אנו 'מדביקים' סימני היכר לאנשים, אם כי לא תמיד מחמיאים, כגון: 'גבוה', 'שמן', 'בלונדיני' וכו'.. זה טבע האדם להדביק סימן היכר לאדם אחר, כדי שיוכל לזכור אותו. כמה שנעשה שמיניות באויר, תמיד תמיד יזכרו אותנו כחרשים ומה רע בכך? זה כמו לזכור בנאדם ממושקף וכדומה. ואל תגיד לי שלא קרה שאמרת: "זוכר את ההוא העיוור / את ההוא בכיסא הגלגלים"... ואם כבר, למה לא להפוך את זה ליתרון? זוכרים אותי לטובה ברוב המקומות ( לא תמיד לטובה, אך כך זה אצל כולנו...
) כחרשת עובדת חרוצה / חרשת שתמיד מחייכת / כחרשת שדיברה כל כך יפה וכדומה... ואני חותמת לך ב 90% שלא זוכרים אותי כחרשת מסכנה ועל כך אני גאה! ( משאירה 10% למקרה של ספק בנידון ) ובעניין תיקון הטעויות בעניין השתלים - מקבלת ומודה לך שתיקנת אותי, אך עדיין עומדת על דעתי שעדיין לא מוצו כל הבדיקות ועוד לא ניתנו כל התשובות בנידון. בעניין שפת הסימנים - אצל הילדים המושתלים אוסרים לדבר בשפת הסימנים, וזה מפריע לילדים שכבר החלו לדבר בשפת הסימנים, לומדים ומתחברים עם חרשים אחרים ובאים לקחת להם את שפת הסימנים... יש הרבה מאתנו שאפילו לא יודעים שפת סימנים ולא זקוקים לה מתוך בחירה ובשל אפשרות לתקשר בדרכים אחרות, אך לא נוח לי לראות שאוסרים על בני אדם להשתמש בשפה ( בנידון - שפת הסימנים ) כדי שילמדו להשתמש בשפה אחרת ( בנידון - בדיבור אוראלי ובקליטת הקולות ובהבנתם ). העניין שונה לחלוטין אצל בוגרים שכבר רכשו ביטחון עצמי וזהות אישית וחברתית וברובם דוברי שפת סימנים מאד טובה... אני מאד בעד השתלים במקרים של תסמונת אשר, שהלוקים בה עלולים ללקות עם השנים בעיוורון מוחלט ועדיף לעזור להם לשמוע וכמו כן הניתוח מועיל למתחרשים שאיבדו בגיל מאוחר יותר את שמיעתם... זכותו המלאה של כל אחד לצדד בעד ניתוח השתלים, בדיוק כמו שזכותי המלאה להביע רתיעה בנידון, תוך תמיכה במקרים ספציפיים הנ"ל.

גם אותי זוכרים בתור החרשת

בביצפר הענק שלמדתי בו הייתי היחידה עם מכשיר שמיעה ואנשים שאני לעולם לא יזכור את השם שלהם יודעים מי אני ויודעים את שמי בגלל שאני חרשת זה הופך אותי ל"מפורסמת" כבר יצא לי לדבר עם אנשים שאני לא הכרתי בכלל רק ראיתי אותם בביצפר והכרתי אותם בפנים והם ישר זיהו אותי... זה כמו שלבנאדם יש תכונות באופי שלו למשל שהוא מצחיק או שהוא אדיש ואנשים יזכרו אותו ככה כי זה מה שבלט אצלו.

למעלה